Tak wynika z danych, jakie przedstawia Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Maria Drozdowicz, autorka badania zwraca uwagę na to, iż w październiku WSP spadł o prawie 1 punkt i był to trzeci kolejny miesiąc obniżania się jego wartości.
- Gospodarce, wraz ze spadkiem jej aktywności towarzyszą tendencje do wolniejszego wzrostu cen. – tłumaczy i dodaje - Spośród dziewięciu składowych, sześć działało w kierunku ograniczenia inflacji, zaś trzy w kierunku jej wzrostu. Dla kształtowania się inflacji w najbliższych miesiącach niepokoić może ponowny wzrost odsetka firm planujących podnoszenie cen na swe wyroby, wzrost jednostkowych kosztów pracy oraz niekorzystne tendencje wzrostu cen żywności na światowych rynkach. – dodaje ekonomistka.
Do spadku wskaźnika w najbardziej przyczyniła słabnąca dynamika zadłużania się gospodarstw domowych z tytułu kredytów. Dzieje się tak od początku drugiej połowy ubiegłego roku. Najpierw z powodu zaostrzenia kryteriów przyznawania kredytów przez banki. Ostatnio z powodu braku wzrostu realnych wynagrodzeń, a nawet niewielkiego ich spadek oraz pogarszające się perspektywy rynku pracy.
Autorka badania zwraca uwagę, na spadające ceny usług transportowych i magazynowych świadczonych przedsiębiorcom. - To również symptom obecnego spowolnienia gospodarczego i kurczącego się popytu na te usługi. – tłumaczy - Ostatnie dane wskazują na wolniejszy wzrost cen usług magazynowych, zaś ceny na wszystkie rodzaje transportu oraz usługi kurierskie w ostatnim miesiącu wręcz spadły (ostatnie dostępne dane dotyczą lipca br.).