Reklama

RPP będzie nadal ciąć stopy

Dalsze obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) jest "bardzo prawdopodobne" - powiedział Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP)

Publikacja: 11.12.2012 11:40

RPP będzie nadal ciąć stopy

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W swojej wypowiedzi prezes NBP dodał, że oczekuje, iż inflacja powróci do celu NBP w ciągu kilku miesięcy. - Oczekujemy również, że inflacja spadnie dość znacząco w najbliższych miesiącach, a spadek ten okaże się trwały – powiedział reporterom przy okazji konferencji w Dosze.

Od listopada RPP obniżyła główną stopę procentową łącznie o 50 punktów bazowych do 4,25 procent, by wesprzeć spowalniającą polską gospodarkę.

Pozostali członkowie RPP mają mieszane opinie na temat dalszego luzowania polityki pieniężnej. W ocenie Jana Winieckiego przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych jest ograniczona.

- Osobiście widzę dość niewielką (przestrzeń do obniżek), bo jesteśmy ograniczeni rozmaitymi czynnikami - powiedział Winiecki w TVN CNBC w poniedziałek wieczorem. - Jeśli spojrzymy na dane kwartalne za drugi kwartał pokazywały wzrost zaledwie o 0,2 proc., a w trzecim, który był najgorszy pokazywały już 0,4 proc. Również dane szczegółowe pokazywały, że dynamika spadku PKB wygasa - dodał.

W trzecim kwartale 2012 r. tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) w ujęciu rok do roku zwolniło do 1,4 proc. z 2,3 proc. kwartał wcześniej.

Reklama
Reklama

- (...) wydaje się, że ten punkt przegięcia przekroczyliśmy, że najgorszy wynik (jeśli chodzi o PKB) mamy już za sobą - dodał członek Rady.

Innego zdania  jest Anna Zielińskiej-Głębocka która uważa, że główna stopa procentowa powinna spaść do poziomu 3,75 procent.

- Uważam, że w tym pierwszym cyklu warto pokusić się o obniżkę o 100 punktów i potem zobaczyć, czy potrzebna będzie kolejna obniżka, czy kolejny cykl. Punktem wyjścia powinna być obniżka o 100 punktów do 3,75 procent - powiedziała w TVN CNBC.  - Jeśli na nasza gospodarkę duży wpływ ma to co się dzieje w strefie euro, to można oczekiwać, że pod koniec przyszłego roku impuls ożywieniowy się przeniesie do nas. I w 2014 roku powinno być ożywienie gospodarcze - dodała przedstawicielka Rady.

Dane gospodarcze
Inflacja w listopadzie 2025 r. wyniosła 2,5 proc. Idealnie w celu NBP
Dane gospodarcze
Brytyjska gospodarka hamuje. PKB niespodziewanie na minusie
Dane gospodarcze
Podzielony Fed znów tnie stopy. Co dalej z polityką monetarną USA?
Dane gospodarcze
Polski dług publiczny rośnie szybciej niż PKB. Ale nowe dane resortu finansów zaskakują
Dane gospodarcze
„Liczby są wstrząsające”. Prognozy EKF dla polskiej gospodarki
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama