Taki wzrost to jednak przede wszystkim efekt różnicy w liczbie dni roboczych. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa spadła bowiem o 0,3 proc. w porównaniu z kwietniem 2012 r. (w porównaniu z marcem była o 0,8 proc. wyższa).
W stosunku do kwietnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej (niewyrównywanej sezonowo) odnotowano w 25 spośród 34 działach przemysłu: m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 18,3 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 13,9 proc., mebli – o 12,5 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 11,6 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 11,6 proc. oraz urządzeń elektrycznych – o 10,9 proc. Spadek produkcji wystąpił w 9 działach, m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 21,3 proc., maszyn i urządzeń – o 9,7 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 9,4 proc. oraz napojów – o 3,0 proc.
Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) była w kwietniu niższa o 23,1 proc. niż przed rokiem, a w porównaniu z marcem br. wyższa o 8,0 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 23,5 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 5,2 proc. w porównaniu z marcem br.
W stosunku do kwietnia ub. roku spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 32,4 proc.