Reklama
Rozwiń

MPiPS: stopa bezrobocia w październiku wyniosła 13 proc.

Stopa bezrobocia w październiku 2013 r. wyniosła 13 proc., co oznacza, że nie zmieniła się wobec września br. - poinformowało w czwartek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Według szefa resortu Władysława Kosiniaka-Kamysza bezrobocie jest nadal wysokie.

Publikacja: 07.11.2013 13:15

Na koniec października w urzędach pracy było zarejestrowanych 2 mln 76 tys. bezrobotnych. W porównaniu do września br. liczba ta zmniejszyła się o 6,7 tys. osób.

Jak wskazał resort pracy, to kolejny, już ósmy miesiąc spadku bezrobocia. "W ciągu ośmiu miesięcy liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 260 tys. osób; dla porównania w zeszłym roku było to 173 tys. Ostatni spadek w październiku mieliśmy w 2008 r., kiedy sytuacja na rynku pracy była bardzo dobra" - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Poinformował, że większość z 260 tys. osób znalazła pracę dzięki Funduszowi Pracy, który wspomaga aktywność zawodową w Polsce.

Szef resortu pracy poinformował, że w październiku bezrobocie najbardziej spadło w województwie mazowieckim (o 2,2 tys. osób), śląskim (o 1,5 tys. osób) oraz lubuskim i wielkopolskim (po tysiąc osób). Liczba bezrobotnych zmniejszyła się też w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, pomorskim, podlaskim, podkarpackim i małopolskim.

Ocenił, że trudna sytuacja występuje na Warmii i Mazurach oraz w Zachodniopomorskiem.

W ubiegłym miesiącu pracodawcy zgłosili 70,2 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Najwięcej ofert pracy przybyło w województwie dolnośląskim - 770.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe