Kraj jedną inwestycją może podwoić PKB

Gwinea wskrzesza projekt Simandou. Efekty szacowanej na 20 miliardów dolarów inwestycji w eksploatację rud żelaza mogą podwoić PKB tego afrykańskiego kraju.

Publikacja: 02.06.2014 14:51

Kraj jedną inwestycją może podwoić PKB

Foto: Flickr

Simandou jest przedsięwzięciem wydobywczym realizowanym na szeroką skalę w południowo-wschodniej części Gwinei. Jest to obecnie największy projekt budowy kopalni rudy żelaza w Afryce, którego powodzenie będzie miało znaczący wpływ na gospodarkę całego kraju. Dla Gwinejczyków jest to szansa na stworzenie 45 tys. miejsc pracy, podwojenie PKB oraz poprawienie infrastruktury mocno zalesionego terytorium.

-Z uwagi na ogromne inwestycje w infrastrukturę ten projekt ma kluczowe znaczenie dla mieszkańców Gwinei. Jest to ogólnonarodowy priorytet, który wykracza poza same kopalnie i nasze pokolenia. Dzięki przejrzystym i uczciwym transakcjom, nasz sektor wydobywczy ma potencjał przyczynić się do zupełnego przełomu w kraju – powiedział Alpha Conde, prezydent Gwinei.

Projekt realizowany jest przez 4 strony; rząd Gwinei, Rio Tinto (brytyjsko-australijski koncern, trzeci pod względem wielkości wydobycia na świecie), Chinalco (chińskie państwowe przedsiębiorstwo) oraz Międzynarodową Korporację Finansową (IFC) – udziałowców spółki Simfer, posiadającej koncesję na wydobycie.

Na razie inwestycja jest w fazie prac wstępnych. Została podpisana umowa przez wymienione wyżej strony określająca warunki inwestycji. Jeżeli zostanie ratyfikowana przez Zgromadzenie Narodowe Gwinei, w ciągu roku ma zostać wykonane pełne studium wykonalności, w tym koszty i harmonogram prac.

Z zakładanych 20 miliardów dolarów budżetu większość pochłonie budowa linii kolejowej, portu i wymaganej infrastruktury. Kopalnie odkrywkowe zlokalizowane będą w Pic de Fon i Ouéléba. Łącznie ich zasoby szacuje się na 2,4 miliardów ton wysokiej jakości rudy. Maksymalna roczna produkcja ma wynieść 100 milionów ton. Dodatkowo, aby przetransportować wydobyte minerały do wybrzeża Atlantyku trzeba będzie wybudować 670 kilometrów linii kolejowej biegnącej przez afrykańską dżunglę. Koszt 7 mld dolarów.

Następne 4 mld dolarów pochłonie port w Morebaya. Samą infrastrukturę potrzebną do prac nad projektem wyceniono na 2,5 mld (zaopatrzenie w wodę, elektrownie, obozy, lądowiska, składowanie paliwa, drogi dojazdowe). Wydobycie szacuje się na 40 lat. Po 30 latach prawo własności przejmie rząd Gwinei.

Obecnie udział w projekcie odzwierciedla poziom posiadania akcji w Simfer. Gwinea ma tutaj 7,5 proc., Rio Tinto 46,6 proc., Chinalco 41,3 proc. i IFC 4,6 proc. Kiedy ruszy produkcja, udziały Gwinei zwiększą się automatycznie do 15 proc. Rząd będzie miał też możliwość wykupić kolejne 20 proc.

Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Tak się obniża inflację w Rosji. Kreatywna statystyka Kremla
Dane gospodarcze
PKB Chin znów mocno rośnie. Co czeka ten kraj w 2025 roku?
Dane gospodarcze
Spadek inflacji bazowej nie przekonał RPP
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Dane gospodarcze
Stopy procentowe bez zmian. RPP nie zaskoczyła
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego