Reklama
Rozwiń

Chińskie PKB wciąż rośnie, ale najsłabiej od prawie 30 lat

Wzrost gospodarczy w Chinach wyniósł w trzecim kwartale 6 proc. Zwolnił on z 6,2 proc. w drugim. Średnia prognoz analityków mówiła, że wyniesie on 6,1 proc.

Aktualizacja: 18.10.2019 11:27 Publikacja: 18.10.2019 08:33

Chińskie PKB wciąż rośnie, ale najsłabiej od prawie 30 lat

Foto: Bloomberg

Tempo wzrostu chińskiego PKB było w drugim kwartale najniższe od 1992 r. - Gospodarka wyraźnie zwalnia odkąd w pierwszym kwartale 2018 r. rosła o 6,8 proc. To wina ograniczania akcji kredytowej oraz wojny handlowej z USA. Nie ma wątpliwości, że pogorszenie koniunktury jest poważne - twierdzi Vishnu Varathan, ekonomista Banku Mizuho. Analitycy spodziewają się, że spowolnienie gospodarcze jeszcze się pogłębi, choć opublikowane w piątek dane wskazują na poprawę sytuacji we wrześniu. (Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,8 proc. r./r., a produkcja przemysłowa o 5,8 proc. r./r.).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe