Moderna twierdzi, że obie formy skopiowały jej  technologię, opracowaną lata przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Pozew, który dotyczy odszkodowania finansowego, został złożony w Sądzie Okręgowym USA w Massachusetts i Sądzie Okręgowym w Dusseldorfie w Niemczech, poinformowała Moderna w komunikacie prasowym w piątek.

Czytaj więcej

Nowa szczepionka w walce z omikronem

- Składamy te pozwy, aby chronić innowacyjną platformę technologiczną mRNA, którą zapoczątkowaliśmy, zainwestowaliśmy miliardy dolarów w jej stworzenie i opatentowaliśmy w ciągu dekady poprzedzającej pandemię COVID-19 – poinformował w oświadczeniu dyrektor generalny Moderny Stephane Bancel.

Moderna Inc (MRNA.O) samodzielnie oraz współpracujące Pfizer Inc (PFE.N) i BioNTech SE (22UAy.DE) jako pierwsze opracowały szczepionkę na koronawirusa.

Firma Moderna z siedzibą w Cambridge w stanie Massachusetts, istniejąca zaledwie od dekady, była innowatorem w technologii szczepionki mRNA, która znacznie przyspieszyła tempo opracowywania szczepionki przeciw COVID-19.

Czytaj więcej

Prof. Simon: Rząd puścił epidemię na żywioł pod presją części niewykształconego społeczeństwa

Firma BioNTech z siedzibą w Niemczech również pracowała w tej dziedzinie, współpracując z amerykańskim gigantem farmaceutycznym Pfizer.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przyznała zezwolenie na awaryjne zastosowanie szczepionki COVID-19 najpierw firmie Pfizer/BioNTech w grudniu 2020 r., a następnie tydzień później firmie Moderna.

Szczepionka przeciw COVID firmy Moderna – jej jedyny komercyjny produkt – przyniosła w tym roku przychody w wysokości 10,4 miliarda dolarów, podczas gdy szczepionka firmy Pfizer przyniosła około 22 miliardów dolarów.

Na początku pandemii Moderna zdecydowała, że ​​nie będzie egzekwować swoich patentów na COVID-19, aby pomóc innym w opracowaniu własnych szczepionek, szczególnie dla krajów o niskich i średnich dochodach. Jednak w marcu 2022 roku Moderna poinformowała, że ​​oczekuje od firm takich jak Pfizer i BioNTech poszanowania jej praw własności intelektualnej, ale  nie będzie domagaćł się odszkodowania za żadną działalność przed 8 marca 2022 r.

Pfizer i BioNTech już stoją w obliczu wielu pozwów sądowych od innych firm, które twierdzą, że szczepionka narusza ich patenty. Pfizer/BioNTech zapowiedziały, że będą energicznie bronić swoich patentów.

Moderna z kolei została pozwana za naruszenie patentu w Stanach Zjednoczonych i jest w trakcie sporu z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia o prawa do technologii mRNA.