Reklama
Rozwiń
Reklama

Gospodarka Rosji poniżej oczekiwań. Mundial nie pomaga

Kreml znacząco obniżył własną prognozę wzrostu gospodarczego na ten i przyszły rok.

Aktualizacja: 28.06.2018 12:11 Publikacja: 28.06.2018 12:01

Gospodarka Rosji poniżej oczekiwań. Mundial nie pomaga

Foto: Bloomberg

Rosyjskie ministerstwo rozwoju gospodarczego obniżyło prognozę wzrostu PKB na ten rok z 2,1 proc. na 1,9 proc., a na przyszły rok z 2,2 proc. na 1,4 proc., podała agencja Prime. Informator agencji wyjaśnił, że głównymi powodami zmiany prognozy jest nieokreślona sytuacja geopolityczna oraz podwyżka VAT z 18 proc. do 20 proc., która zacznie obowiązywać od 2019 r.

„Główne geopolityczne ryzyka to trwający wzrost stóp procentowych amerykańskiego Fedu; co doprowadza do odpływu kapitału z rozwijających się rynków. Także rozkręcająca się wojna handlowa stanowi zagrożenie dla światowej, w tym rosyjskiej, gospodarki. Tutaj trudno przewidzieć scenariusz rozwoju wydarzeń, jest to więc jedno z głównych ryzyk" - podkreśla urzędnik ministerstwa.

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Budżet i podatki
PiS chce dalej rozdawać pieniądze. Ekonomiści: kołdra już dziś jest za krótka
Materiał Promocyjny
Aneta Grzegorzewska, Gedeon Richter: Leki generyczne też mogą być innowacyjne
Budżet i podatki
Tak Putin kupuje sobie sojuszników. Ogromne pieniądze dla „zaprzyjaźnionych” krajów
Budżet i podatki
Polska pod coraz większą presją fiskalną. GUS podał dane o deficycie i długu
Budżet i podatki
Deficyt budżetu przekroczył już 200 mld zł. Ministerstwo Finansów podało nowe dane
Materiał Promocyjny
Osiedle Zdrój – zielona inwestycja w sercu Milanówka i… Polski
Budżet i podatki
Ile Niemcy mają zasiłków? Ponad 500, właśnie policzyli. A budżet trzeszczy
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama