Oettinger powiedział agencji Reutera, że decyzja jeszcze nie zapadła.

Wcześniej agencja Blooberga poinformował, że według komisarza ds. budżetu "jest bardzo prawdopodobne" odrzucenia projektu budżetu Włoch, ponieważ nie jest on kompatybilny z zasadami budżetowymi Unii Europejskiej.

- Moja osobista opinia jest taka, że bazując na obecnych liczbach jest bardzo prawdopodobne, że będziemy musieli poprosić Włochy o korektę projektu budżetu – podkreslił Oettinger. O tym, że KE zdecydowała już o odrzuceniu włoskiego budżetu napisał portal Spiegel Online, powołując się na wywiad z Oettingerem. Komisarz ds. budżetu zdementował te informacje na Twitterze.

W czwartek do Rzymu leci Pierre Moscovici, komisarza ds. ekonomicznych i finansowych, na spotkanie z włoskim ministrem finansów Giovannim Tria oraz szefem banku centralnego Ignazio Visco. Rozmowy mają dotyczyć właśnie projektu włoskiego budżetu.

Na początku września Guenther Oettinger ostrzegał Włochy, że jeśli ten kraj zablokuje plan wydatków Unii Europejskiej na następne lata, to najbardziej zaszkodzi właśnie sobie. Władze w Rzymie zasugerowały, że mogą zablokować przyjęcie unijnego budżetu na lata 2021-2027.

Rządząca Włochami koalicja zapowiedziała budżet, który łamie unijny pakt stabilności i wzrostu ze względu na zbyt duży deficyt, który ma sięgnąć do 2,4 proc. PKB w 2019 roku.