Najnowsza publikacja naukowców London School of Economics i King’s College to wyniki badania, które objęło analizą 50 lat obniżek podatków dla bogatych w 18 państwach świata. Badacze nie mają wątpliwości, że obniżki podatków nie przyczyniły się do poprawy stanu gospodarek, a teoria skapywania nie działa.

- Nasza analiza znajduje mocne dowody na to, że obniżanie podatków bogatym zwiększa nierówności dochodowe, ale nie ma efektu na wzrost lub bezrobocie – stwierdzają naukowcy w cytowanym przez Business Insider fragmencie publikacji.

Czytaj także: Coraz bogatsi bogaci

Brak pozytywnego wpływu obniżania zamożnym podatków na wzrost gospodarczy i stopę bezrobocia występuje zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i w długoterminowej. Zdaniem naukowców duże obniżki podatków dla bogatych w objętym badaniem okresie 1965-2015 nie powodują zwiększenia tempa wzrostu PKB, a znalezione przez nich dowody wykazują, że argumenty, którymi posługują się zwolennicy teorii skapywania są nieprawdziwe. Zbadano obniżki w 18 krajach OECD w tym w USA, Japonii i Norwegii.

Zgodnie z teorią skapywania (trickle down economy), obniżki podatków dla bogatych „skapują” z korzyścią dla reszty społeczeństwa dzięki temu, że zamożni, po obniżce, będą poświęcać więcej godzin i wysiłku w pracy zwiększając swoją aktywność gospodarczą. To ma się przekładać na większe inwestycje i, w efekcie na korzyści dla całej ekonomii. David Hope i Julian Limberg, którzy prowadzili badanie udowadniają, że tak nie jest – jedynym efektem tych obniżek jest zwiększanie udziału najbogatszych w dochodach całości ludności.

Wyniki badań naukowców z brytyjskich uczelni pokrywają się z ustaleniami artykułu opublikowanego w American Economic Journal w 2014. W artykule tym zasugerowano, że obniżanie podatków zamożnym skłania ich do starania się o jeszcze dodatkowe podwyżki, co zwiększa ich udział w dochodach, ale nie przekłada się na wzrost gospodarczy.

Zachętą do uważniejszego przyglądania się systemom podatkowym jest pandemia i związany z nią kryzys. Rządy szukają środków na finansowanie działań ochronnych oraz pakietów pomocowych. Brytyjscy eksperci z Komisji Podatkowej zasugerowali np. jednorazowy podatek majątkowy, który miałby przynieść 260 mld funtów w ciągu pięciu lat. Taki podatek uchwaliła w grudniu Argentyna i ma nadzieję zebrać w ten sposób 3,8 mld dolarów.

Część najzamożniejszych ludzi świata również wzywa, by opodatkować ich bardziej. W lipcu 83 milionerów, w tym dziedziczka Disneya Abigail Disney czy współzałożyciel Ben&Jerry’s Jerry Greenfild skierowali list z prośbą o wyższe podatki dla milionerów, które miałyby wspomóc walkę z pandemią.

Nie wiadomo, czy rządy wyciągną wnioski z badania brytyjskich naukowców. W wielu krajach (np. USA, Polska) obniżanie podatków najzamożniejszym jest ulubioną receptą na kryzysy ekonomiczne i mocno popieraną przez ekonomistów wierzących w „trickle down economy”.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM