9 grudnia nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy największego europejskiego producenta miedzi zadecyduje o zmianach w statucie spółki. To zapowiadane od dawna posunięcie, które ma wzmocnić pozycję Skarbu Państwa w firmie po sprzedaży 10-proc. pakietu jej akcji, planowanej na 2010 r.
Na czym będą polegać zmiany? Skarb Państwa ma uzyskać możliwość samodzielnego zwoływania walnych zgromadzeń. Zostanie też obniżone kworum, niezbędne do podejmowania uchwał – z obecnej 1/3 do 1/4 głosów. Dzięki temu państwowy akcjonariusz mimo zmniejszenia swojego zaangażowania w spółce zachowa możliwość podejmowania strategicznych decyzji. Walne będzie mogło podejmować decyzje nawet wówczas, gdyby zjawili się na nim wyłącznie przedstawiciele Skarbu.
Zmieniony będzie również zapis chroniący podstawową działalność spółki. – Chodzi o podniesienie progu głosów na walnym wymaganych do zmiany przedmiotu działalności KGHM bez obowiązku wykupu akcji – mówi „Rz” Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu nadzorujący firmę. Dziś jest to 2/3, po zmianach będzie 3/4.
– To typowe statutowe zachowanie akcjonariusza dbającego o swoje interesy – twierdzi Zdzisław Gawlik. – Chodzi o dodatkowe zabezpieczenie, że nie dojdzie do niekorzystnego dla przyszłości spółki porozumienia między akcjonariuszami mniejszościowymi.
W lipcu Skarb wprowadził zapisy chroniące przed wrogim przejęciem do statutu PKN Orlen. Zapowiada je też w Lotosie w związku z planowaną sprzedażą 13 proc. akcji spółki.