Decyzja o tym, czy Skarb Państwa będzie kontynuować rozmowy z potencjalnym inwestorem dla Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie, czy od nich odstąpi, zapadnie w przyszłym tygodniu – zapowiedział wczoraj wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Wyłączność na negocjacje do 12 kwietnia miała niemiecka grupa PCC. Od tej pory Nafta Polska, która prowadzi tę prywatyzację w imieniu Skarbu Państwa, analizuje otrzymane oferty. Rozmowy z chętnymi na kupno 36,68 proc. akcji Ciechu należących do Skarbu Państwa zawieszono na kilka miesięcy, do czasu sfinalizowania umowy Ciechu z bankami. Doszło do niej tydzień temu.
Sprzedaż akcji spółek chemicznych to jeden z ważniejszych projektów prywatyzacyjnych w 2010 r. Jak podał wczoraj Leszkiewicz, tegoroczne przychody z prywatyzacji wynoszą już 5,83 mld zł, czyli blisko jedną czwartą planu na cały 2010 r.
[wyimek]25 mld zł przychodów z prywatyzacji zakłada budżet na 2010 r.[/wyimek]
Z informacji „Rz” wynika, że gdyby próba sprzedaży akcji spółek chemicznych inwestorom branżowym zakończyła się fiaskiem, resort skarbu będzie próbował zaoferować walory kilku z nich inwestorom finansowym. Tych nabywców mogłyby zainteresować zwłaszcza akcje Zakładów Azotowych w Puławach i Tarnowie. A w przyszłym tygodniu Skarb Państwa zacznie szukać inwestorów dla firm w Puławach i Policach.
Najbliższe duże projekty, poza zaplanowanym na 12 maja IPO PZU, to dokończenie prywatyzacji Enei, sprzedaż akcji Energi (Skarb czeka na oferty do 1 czerwca) oraz Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Na koniec czerwca jest planowany debiut giełdowy Tauronu.