Rząd przyjął projekt budżetu państwa na 2020 r. Premier Mateusz Morawiecki mówił na konferencji prasowej o dużej satysfakcji, ponieważ ma to być pierwszy od czasów transformacji budżet bez deficytu.

Czytaj także: Budżet bez deficytu: Kiełbasa wyborcza, przypadek czy sukces?

Morawiecki wyjaśniał, że będzie to możliwe w efekcie rosnących dochodów państwa. – Przez osiem lat rządu PO-PSL dochody wzrosły o ponad 50 mld zł, w ciągu czterech lat rządu PiS – już o 100 mld zł – mówił Morawiecki.

W 2020 r. łącznie dochody mają wynieść 429,5 mld zł. Dochody z VAT mają wynieść 200,2 mld zł, czyli o ponad 20 mld zł więcej niż w plan na 2019 r. Dochody z CIT mają wzrosnąć do 41,8 mld zł z 34,6 mld zł w tym roku. Tak wysokie wzrost dochodów z podatków ma być możliwy dzięki dalszemu uszczelnianiu systemu podatkowego. – Nasz budżet przestał być bankomatem dla przestępców podatkowych, ale ta walka się jeszcze nie skończyła.

Czytaj także: Rząd PiS obiecuje pierwszy rok bez budżetowej dziury

Wydatki w 2020 r. także mają wynieść 429,5 mld zł. Morawiecki podkreślał, że po stronie wydatkowej zachowane są wszystkie zapowiedziane programy w ramach polityki społecznej. Budżet obejmuje więc finansowanie programu Rodzina 500+ na każde dziecko, specjalnych dodatków dla osób niepełnosprawnych w wysokości 500 zł, program "Dobry start", obniżenie podatku PIT.

Rząd nie chce też oszczędzać na zdrowiu - zgodnie z zapisami ustawowymi, wydatki na ochronę zdrowie w 2020 roku przekroczą 5 proc, PKB, a na obronę narodową 2 proc. PKB.