Koniec cudów w sektorze budowlanym

Produkcja budowlano-montażowa, która w pierwszych miesiącach br. zaskakująco szybko rosła, w marcu zmalała o 1,5 proc. rok do roku. Zapaść widać przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym.

Publikacja: 24.04.2023 11:46

Koniec cudów w sektorze budowlanym

Foto: Adobe Stock

Jak podał w poniedziałek GUS, produkcja budowlano-montażowa w marcu zmalała o 1,5 proc. rok do roku po zwyżce o 6,6 proc. w lutym i 2,4 proc. w styczniu. O ile te dwa ostatnie odczyty wyraźnie przebiły oczekiwania ekonomistów, o tyle marcowy jest rozczarowujący. Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści przeciętnie szacowali, że produkcja budowlana wzrosła o niespełna 1 proc. rok do roku.

Czytaj więcej

Brak cudzoziemców może wyhamować polskie budowy

Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlana była w marcu o 1,4 proc. mniejsza niż przed rokiem, ale aż o 2 proc. mniejsza niż w lutym, gdy z kolei wzrosła 0,8 proc. w styczniu.

Jak zauważyli na Twitterze ekonomiści z banku Pekao, przyczyną osłabienia aktywności w sektorze budowlanym w marcu może być nadzwyczaj udany początek roku. W styczniu produkcja (oczyszczona z wpływu czynników sezonowych) podskoczyła aż o 7 proc., w dużej mierze za sprawą korzystnej pogody.

W sektorze budowlanym utrzymuje się jednak wyraźne pęknięcie: podczas gdy w zakresie inwestycji infrastrukturalnych widać wysoką aktywność, to w budownictwie mieszkaniowym trwa zapaść.

Produkcja w kategorii „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” wzrosła w marcu o 9,5 proc. rok do roku (po 21,5 proc. w lutym). Aktywność w zakresie robot budowlanych specjalistycznych, które obejmują m.in. przygotowanie gruntów pod budowę, zmalała jednak o 2,7 proc. rok do roku, po sporych zwyżkach w poprzednich miesiącach. Jednocześnie produkcja sprzedana budynków zmalała o10,5 proc. rok do roku po zniżce o 2,8 proc. w lutym.

Czytaj więcej

Wczesna wiosna w budownictwie. Wzrosła produkcja

Był to już piąty z rzędu miesiąc spadku produkcji sprzedanej budynków, ale ochłodzenie w budownictwie mieszkaniowym wyraźnie widoczne jest już od niemal roku. W marcu 2022 r. produkcja firm zajmujących się wznoszeniem budynków wzrosła aż o 44,8 proc. rok do roku, od tego czasu jej dynamika systematycznie opada. To efekt spadku dostępności kredytów mieszkaniowych w związku ze wzrostem stóp procentowych i zacieśnieniem kryteriów udzielania kredytów w bankach, ale też wysokiej inflacji, która skłania do oszczędności.

Realizacji inwestycji infrastrukturalnych sprzyja natomiast zbliżający się koniec okresu rozliczeniowego budżetu UE na latach 2014-2020. Wyhamowanie wzrostu produkcji w zakresie robót specjalistycznych sugeruje jednak, że w inwestycjach publicznych też idzie spowolnienie.

Budownictwo
Ceny materiałów budowlanych nadal spadają
Budownictwo
Ceny mieszkań doszły do sufitu? Sprzedający liczą na kolejne zwyżki
Budownictwo
Spadają ceny materiałów budowlanych. Co potaniało najbardziej?
Budownictwo
Ceny nowych mieszkań dalej w górę w największych aglomeracjach
Budownictwo
Niemcy mają problem. Wysokie stopy uderzyły w domy i mieszkania