Jest decyzja URE. Prąd zdrożeje, ale nie wszędzie od stycznia

Urząd Regulacji Energetyki podjął pierwszą decyzję ws. cen prądu w 2020 r. Zgodził się na podwyżkę cenników jednej firmy - Tauronu. Stawka za prąd dla klientów Tauronu wzrośnie przeciętnie o ok. 7 złotych miesięcznie - poinformował prezes URE Rafał Gawin.

Publikacja: 17.12.2019 12:19

Jest decyzja URE. Prąd zdrożeje, ale nie wszędzie od stycznia

Foto: Adobe Stock

Tauron dostarcza prąd na terenie Polski południowej i południowo-zachodniej. Ma 5,5 mln klientów, czyli 1/3 wszystkich odbiorców prądu w Polsce.

Cena prądu dostarczanego przez Tauron wzrośnie o ok. 20 proc., a wysokość rachunku o ok. 12 proc. - poinformowano na konferencji prasowej w Urzędzie Regulacji Energetyki.

Pozostałe firmy nie będą mogły podnieść cen w 2020 r. od stycznia. Jak poinformowano w URE, przedstawiły one koszty, które nie były uzasadnione i URE odmówiło zatwierdzenia taryf. Te spółki będą od stycznia nadal korzystać z taryf z 2018 roku, więc ceny dla ich odbiorców nie zmienią się.

Decyzja URE kończy – choć nie definitywnie – okres spekulacji co do dalszego losu cen prądu. W ciągu kilku ostatnich tygodni politycy, eksperci i przedsiębiorcy przerzucali się prognozami potencjalnego wzrostu cen. Siłą rzeczy, najskromniejsze szacunki przedstawiali politycy. – Biorąc pod uwagę wskaźnik inflacyjny za ubiegły rok i za ten rok, to – jeśli podwyżki w ogóle miałyby być – jest to 5-7 proc. – dowodziła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Na początku grudnia napomykała też o wzroście rzędu 10 proc.

Inne prognozy były jednak wyższe. 15-20 proc. podwyżek dla gospodarstw domowych oczekiwała prezes Forum Energii, Joanna Maćkowiak-Pandera. O zaakceptowanie podwyżek 30-procentowych miały wnioskować firmy energetyczne w negacjach z URE (według cytowanej już minister Emilewicz). Na 30-50, a nawet 40-70 proc. wzrostu szacowano też podwyżki jeszcze wiosną i latem br.

W ubiegłym tygodniu prezes URE w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ujawnił, że realny wzrost cen nastąpił już w 2019 r. – miał on sięgnąć 27 proc., bazując na średnich cenach na rynku energii. – Z czego mniej więcej połowa była odczuwalna w rachunkach klientów – mówił nam Rafał Gawin. Co oznacza, że URE nie chciało zgodzić się na zbyt radykalne wzrosty.

Podwyżki cen prądu. Co zrobi rząd?

Kluczowe jest też pytanie, co poczną z tą podwyżką politycy. – Zrobimy wszystko, żeby indywidualne gospodarstwa domowe nie odczuły podwyżek cen prądu – obiecywał jeszcze wczoraj minister aktywów państwowych, Jacek Sasin. – Są różne metody, żeby podwyżki nie było – tłumaczył Sasin. – Tak jak zrobiliśmy w tym roku, że będzie to ustawowe zamrożenie cen (…) i są także inne metody, jak choćby rekompensaty dla samych odbiorców. Poruszamy się w pewnej przestrzeni prawnej, również prawa europejskiego. Powiedziałem, że nie zapłacą więcej gospodarstwa domowe, tak? To jest to samo, że nie będzie podwyżki, tak? Nie zapłacą więcej gospodarstwa domowe i to podtrzymuję (…) Mogą być też przecież rekompensaty dla odbiorców – dowodził.

Jeszcze kilka dni wcześniej minister Emilewicz odrzuciła jednak pomysł na rekompensaty. – Jakiekolwiek rekompensaty wymagałyby interwencji legislacyjnej, podobnie jak w ubiegłym roku – mówiła. – Tak jak rozmawialiśmy na posiedzeniu Rady Ministrów, na przyszły rok tego typu aktywność nie jest planowana – kwitowała.

Eksperci zresztą ani rekompensat, ani zamrożenia nie oczekują. Z naszych rozmów wynika jedno: największym plusem operacji pod hasłem "zamrożenie cen energii" było zmobilizowanie odbiorców prądu do oszczędności – procesy efektywności energetycznej, termomodernizacji czy prosumenckiej produkcji energii zyskały w ten sposób potężny impuls. A żadnych podwyżek nie da się odwlec w nieskończoność.

Tauron dostarcza prąd na terenie Polski południowej i południowo-zachodniej. Ma 5,5 mln klientów, czyli 1/3 wszystkich odbiorców prądu w Polsce.

Cena prądu dostarczanego przez Tauron wzrośnie o ok. 20 proc., a wysokość rachunku o ok. 12 proc. - poinformowano na konferencji prasowej w Urzędzie Regulacji Energetyki.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
CBA w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. "Na razie aresztują komputery"
Biznes
MacKenzie Scott oddała 2,15 mld dolarów setkom organizacji charytatywnych
Biznes
Producenci filmów powalczą o większe wsparcie państwa
Biznes
Nowe technologie wspierają rozwój polskiej gospodarki
Biznes
Nauczyciele kupują też laptopy Apple
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu