Technologiczne giganty inwestują w cyfrową medycynę

- Zdrowotna (health) część Microsoftu to biznes wart wiele miliardów dolarów - powiedział CNBC szef działu medycznego koncernu Simon Kos.

Publikacja: 27.07.2018 14:15

Technologiczne giganty inwestują w cyfrową medycynę

Foto: AFP

Gigant oprogramowania tworzy produkty dla szpitali i innych instytucji medycznych, wykorzystując swoje produkty działające w chmurze. Simon Kos, który z wykształcenia jest lekarzem i dołączył do Microsoftu w 2010 r. nadzoruje w swoim dziale 1,1 tys. pracowników, ma 168 tys. klientów i ok. 14 tys. biznesowych partnerów i firm współpracujących.

- Tych 14 tys. partnerów związanych z opieką medyczną na całym świecie oznacza właśnie to, że dział zdrowotny w firmie Microsoft to część warta wiele miliardów dolarów, rosnąca szybciej niż rynek - stwierdził Simon Kos.

Eksperci zwrócili uwagę, że wielkie firmy technologiczne od Google do Apple’a koncentrują się obecnie na inwestowaniu w projekty związane z opieką zdrowotną i ten trend będzie narastał.

W ubiegłym roku Microsoft uruchomił przedsięwzięcie o nazwie Healthcare NExT, którego celem stworzenie zastosowań chmury danych i sztucznej inteligencji w branży medycznej. Jednym z produktów jaki stworzono jest przetwarzanie informacji, które pomaga lekarzom analizować zdjęcia medyczne (np. z prześwietlenia czy tomografii) tak by mogli stawiać lepsze diagnozy.

Cyfrowa medycyna to nie tylko domena technologicznych gigantów, ale i innowacyjnych startupów z całego świata. Jednym z nich jest Babylon Health z Wielkiej Brytanii proponujący, badanie pacjentów przy użyciu sztucznej inteligencji za pomocą smartfona. Jednym z opracowywanych produktów jest chatbot, który pomaga ludziom opisać objawy, aby potem uzyskać trafniejsze rozpoznanie choroby.

- Informacje dotyczące stanu zdrowia staną się wszechobecne. Będzie można monitorować symptomy, diagnozować, określić stan zdrowia, dostarczyć informacje medyczne prawie za darmo. Co więcej będzie to wykonane dokładniej niż jakikolwiek ludzki lekarz mógłby zrobić. Analiza prawdopodobieństwa stanie się coraz doskonalsza dzięki komputerom i ostatecznie ludzki mózg nie będzie mógł tego robić tak sprawnie jak maszyny. Podobnie jak teraz nie możemy pobiec szybciej od samochodu - prognozuje w CNBC prezes Babilonu Ali Parsa.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne