Indie wstrzymały transakcje z Rosoboroneksport - rosyjskich państwowym monopolistą w handlu bronią, dowiedziała się gazeta Wiedomosti. Hindusi przestali płacić już w kwietniu i odmówili podpisania nowych umów m.in. na myśliwce i systemy rakietowe S-400.:

Czytaj także: Więcej broni z USA, mniej z Rosji

Ma to związek z amerykańskimi sankcjami wobec rosyjskiej zbrojeniówki w tym wobec Rosoboroneksport. Sankcje odcięły rosyjskie firmy od transakcji w dolarach; hinduskie banki zaczęły więc blokować transakcje.

Rosjanie próbują przejść w rozliczeniach istniejących kontraktów na narodowe waluty - rubla i rupię, ale druga strona się do tego nie pali, podobnie jak do podpisywania nowych umów. Według Defense News Delhi nie zgodziło się też na nową cenę na systemy rakietowe S-400. Rosoboroneksport chciał za nie 5,5 mld dol. i odmówił Indiom przekazania technologii trzech zakupionych już rodzajów rakiet.

W odpowiedzi Indie zamroziły wspólne z Rosją prac nad myśliwcem piątej generacji tworzonym na bazie Su- 57. Hinduscy wojskowi nie byli zadowoleni tak z finansowych jak i technicznych parametrów rosyjskiego samolotu. W zamian kupili 36 francuskich myśliwców Rafael i uzbrojenie do nich za 8 mld euro. A także amerykańskich system przeciwrakietowy NASAMS-2 za 1 mld dol.

Dzięki temu latem Stany Zjednoczone przyznały Indiom status priorytetowego partnera w handlu strategicznymi towarami. Pozwala on na łatwiejsze i szybsze zakupy towarów uznawanych za strategiczne w tym amerykańskiej broni.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytut Badania Problemów Światowych (SIPRI) Indie są największym importerem broni, przed Arabią Saudyjską i Chinami. W 2016 r wydatki wojskowe Indii wyniosły 55,9 mld dol. Przy czym udział wydatków na zbrojenia jest w Indiach największy na świecie w stosunku do PKB - to 8,5 proc.

Największym eksporterem uzbrojenia jest USA. W latach 2013-2017 amerykańskie koncerny zbrojeniowe sprzedały broń do 98 krajów, z czego 49 proc. przypadło na kraje Bliskiego Wschodu (największym odbiorcą jest tu Arabia Saudyjska).

Rynek traci natomiast rosyjska zbrojeniówka. W ostatnich pięciu latach rosyjskie eksport uzbrojenia zmniejszył się o 7,1 proc. Głównym odbiorcą dla Rosjan pozostały Indie - największy światowy importer broni (12 proc. udziału w rynku zakupów). Blisko 62 proc. importowanego przez subkontynent uzbrojenia pochodziło z Rosji.

Jednak i tutaj Amerykanie coraz mocniej naciskają. W latach 2013-2017 amerykańskie eksport zbrojeniowy do Indii zwiększył się 6,5 razy dając USA drugą pozycję na rynku hinduskim.