Jeszcze pięć lat temu biznesowi nabywcy samochodów w większości przypadków korzystali z leasingu finansowego z 1-procentową wartością końcową. Po długim okresie spłacania rat wykupywali pojazd, który w rezultacie eksploatowali przez kolejne lata. Także auta kupowane na kredyt często pozostawały w rękach pierwszego właściciela przez dekadę lub dłużej. W ostatnim czasie ta rotacja jednak przyspieszyła i obecnie zmierza w kierunku trzech–czterech lat. Możliwość tak częstej zmiany samochodu na nowy dają leasing i kredyt z niskimi ratami, w których umowę można zakończyć zwrotem pojazdu. O czym warto wiedzieć, zanim zapadnie decyzja o oddaniu auta?
Skąd się biorą niskie raty?
Leasing z niskimi ratami i możliwością zmiany auta na nowe zdobył już pokaźną część rynku finansowania firmowych pojazdów. W przypadku marki Volkswagen taki leasing nosi nazwę EasyDrive. Raty leasingowe są w nim niewielkie, ponieważ kupujący spłaca co miesiąc jedynie przewidywaną utratę wartości pojazdu w okresie umowy, a nie wartość całego samochodu. Krótko mówiąc: raty za około połowę auta będą zawsze niższe niż raty za cały pojazd.
Marka Volkswagen należy do liderów polskiego rynku. Na jej popularność składa się wiele aspektów, a jednym z najbardziej istotnych jest fakt, że modele Volkswagena utrzymują wysokie ceny na rynku wtórnym. – Podczas trzech–czterech lat trwania umowy nie tracą na wartości w takim stopniu, jak większość innych marek. Raty leasingowe, które spłaca klient, są wyliczane na podstawie tej „mniejszej utraty wartości". Siłą rzeczy będą więc niższe – wyjaśnia Michał Dyc, dyrektor sprzedaży detalicznej Volkswagen Financial Services.
Czy warto oddawać samochód?
Osoby prowadzące swój biznes zwykle na samochody patrzą nieco inaczej niż nabywcy prywatni. Rolę auta w firmie analizują nie tylko jako narzędzie pracy i użyteczne wsparcie w codziennym życiu, ale również jako koszt i usprawnienie działalności gospodarczej. Dlatego decyzja przedsiębiorcy w kwestii oddania samochodu na koniec okresu leasingu lub spłacenia go i dalszej eksploatacji, często opiera się na takich przesłankach, jak: względy wizerunkowe, koszty serwisu pojazdu czy dążenie do ograniczenia zaangażowania w naprawy, np. dzięki zmianie auta na nowe, z fabryczną gwarancją. Jakie korzyści daje możliwość zwrotu samochodu?
Zmiana auta na nowe
Zagwarantowana w umowie leasingu możliwość zwrotu samochodu pozwala płynnie zmienić auto na nowe, odpowiednie do zmieniających się potrzeb firmy. Po trzech czy czterech latach sytuacja przedsiębiorstwa może wymagać posiadania dużego, reprezentacyjnego auta, na przykład vana. Być może pojazd powinien wyrażać dynamizm i energię firmy, a wtedy niezbędny stanie się samochód o sportowych cechach. SUV z kolei niósłby inne przekazy wizerunkowe. Dlatego możliwości systematycznej zmiany pojazdu na nowy to jeden z istotnych elementów budujących image firmy.