Reklama
Rozwiń

Szokujący spadek liczby przejęć w Polsce

Liczba zrealizowanych w trzecim kwartale transakcji była aż o ponad jedną trzecią niższa niż rok temu. Natomiast na giełdzie karuzela z przejęciami nadal kręci się w zastraszającym tempie.

Aktualizacja: 03.10.2019 06:27 Publikacja: 02.10.2019 21:00

Szokujący spadek liczby przejęć w Polsce

Foto: Adobe Stock

Tylko w tym tygodniu ogłoszono dwa wezwania do sprzedaży akcji spółek notowanych na GPW, a od początku roku ta liczba sięga już 20. Sytuacja panująca na parkiecie jest jednak szczególna: niskie wyceny, utrzymujący się marazm i obowiązki związane z utrzymaniem statusu spółki publicznej są argumentami przemawiającymi za wycofywaniem firm z obrotu. W skali całego kraju statystyki dotyczące fuzji i przejęć wyglądają już zupełnie inaczej.

Czytaj także: Największe fuzje i przejęcia w Polsce w 2018 roku

Zaskakuje drastyczny spadek liczby przejęć zrealizowanych w III kwartale. Z raportu Fordaty i Navigator Capital wynika, że było ich tylko 33 (wobec 51 w analogicznym okresie 2018 r.). To najsłabszy wynik od trzech lat.

Co się dzieje? Eksperci zwracają uwagę na zbliżające się wybory parlamentarne (rośnie ryzyko polityczne), sezon urlopowy oraz na mniejszą niż w poprzednich kwartałach aktywność funduszy Private Equity. Jest jednak szansa, że w kolejnych miesiącach rynek fuzji odżyje – szczególnie że końcówka roku w sektorze M&A zawsze była okresem żniw. Jeśli jednak tak się nie stanie, może być to sygnał przemawiający za zbliżającym się spowolnieniem gospodarczym.

Największą transakcją pod względem wartości w III kwartale był zakup akcji Biotonu przez chińskiego inwestora branżowego, Yifan Pharmaceutical.

– Polski rynek fuzji i przejęć w ostatnich kwartałach zdążył nas przyzwyczaić do znacznej obecności kapitału zagranicznego. Ponad jedna trzecia wszystkich kupujących to dziś podmioty spoza naszego kraju, głównie z Unii Europejskiej, ale nieśmiało pojawiają się także inwestorzy z USA czy Chin – podkreśla Alicja Kukla-Kowalska, ekspertka z Fordaty.

Największym zainteresowaniem przejmujących cieszyły się spółki z sektora TMT (technologie, media i telekomunikacja). Brały one udział w ponad jednej piątej wszystkich przeprowadzonych transakcji.

– Motywem tych transakcji jest zarówno poszukiwanie kapitału na rozwój przedsiębiorstwa przez mniejsze podmioty, jak i chęć pozyskania nowych rozwiązań oraz osiągnięcia efektów synergii przez liczących się na rynku graczy – komentuje Karol Szykowny, dyrektor w Navigator Capital Group. Dodaje, że wśród transakcji na tym rynku warto wskazać np. przejęcie PayPro, dostawcy usług płatniczych, przez Nets w pierwszym kwartale tego roku, inwestycję One Peak Partners w DocPlanner oraz sprzedaż ABC Daty przez fundusz MCI.

W najbliższych miesiącach można spodziewać się dalszych przejęć nie tylko w sektorze technologicznym, ale też budowlanym, deweloperskim, spożywczym i finansowym. W minionym miesiącu pojawiła się informacja, że mBank został wystawiony na sprzedaż przez Commerzbank. Byłaby to kolejna transakcja z serii, którą obserwujemy w sektorze instytucji finansowych. Eksperci wskazują, że w ciągu ostatnich czterech lat celami transakcyjnymi były m.in. Bank Zachodni WBK, Pekao, Alior czy Nordea.

Stosunkowo duże rozdrobnienie wielu sektorów polskiej gospodarki przemawia za tym, że w kolejnych latach powinniśmy być świadkami jeszcze wielu transakcji. W ten scenariusz wpisują się też deklaracje firm. Aż 37 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce planuje fuzję lub przejęcie – wynika z raportu KPMG. Plany inwestowania w inne spółki deklaruje 27 proc., natomiast 11 proc. ankietowanych wyraża chęć sprzedaży spółki w ciągu najbliższych trzech lat. Co ciekawe, aż 28 proc. badanych firm poinformowało, że w ciągu ostatnich pięciu lat kontaktowali się z nimi potencjalni inwestorzy zainteresowani przejęciem prowadzonego biznesu.

W sektorze MŚP działa obecnie około 70 tys. przedsiębiorstw. Eksperci zastanawiają się, z czego wynika fakt, że mamy tak dużą grupę zainteresowaną fuzjami i przejęciami, a liczba transakcji na polskim rynku cały czas jest niska. Jedną z przyczyn są obawy przedsiębiorców. Co druga ankietowana firma wskazuje na wyzwania związane z oszacowaniem wartości spółki oraz na niepokój związany z utrzymaniem w tajemnicy treści ustaleń z inwestorem przed pracownikami oraz rynkiem.

W zeszłym roku w Polsce zrealizowano 211 przejęć (tyle samo co w 2017 r.). W trakcie trzech kwartałów tego roku zaledwie 141.

Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI