To nasze wstępne podsumowanie pierwszego etapu programu pracowniczych planów kapitałowych, który objął duże firmy, czyli te zatrudniające co najmniej 250 osób. Firmy te wybierały partnerów finansowych, którzy pomagają im uruchomić PPK i udostępnić je pracownikom. Do zarządzania i prowadzenia PPK dopuszczono 20 instytucji finansowych. . Są to (w kolejności alfabetycznej): Aegon PTE, TFI Allianz Polska, AXA TFI, Aviva Investors Poland TFI, BNP Paribas TFI, BPS TFI, Compensa TUnŻ Vienna Insurance Group, Esaliens TFI, Generali Investments TFI, Investors TFI, Millennium TFI, Nationale-Nederlanden PTE, NN Investment Partners TFI, Pekao TFI, PFR TFI, PKO TFI, Pocztylion-Arka PTE, TFI PZU, Santander TFI, Skarbiec TFI. To spośród nich firmy wybierają partnerów do zarządzania PPK. Wszystkie zapowiadały walkę o jak największe udziały w torcie pracowniczych planów kapitałowych.
Polski Fundusz Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie PPK, nie podał żadnych danych o tym, które instytucje wybierały poszczególne firmy. – Za tydzień lub dwa podsumujemy pierwszy etap programu PPK – powiedział nam Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.
Fundusz poda jednak zapewne dane na temat liczby firm, które podpisały z instytucjami zarządzającymi umowy na zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi. Zdradzi też jaki procent pracowników dużych firm uprawnionych do udziału w PPK zdecydowało się oszczędzać w tym programie. Będą też być może informacje o podziale tortu PPK pomiędzy instytucje finansowe. Już wcześniej PFR zapowiedział natomiast, że nie będzie podawał nazw firm, które podpisały umowy z poszczególnymi instytucjami. – Mogą to zrobić same firmy bądź instytucje finansowe – mówił Paweł Borys, prezes PFR. W odpowiedzi na nasze pytania w tej sprawie, rąbka tajemnicy uchyliły tylko niektóre z nich.
Największą liczbą podpisanych umów pochwaliło się PKO TFI. - Na dzisiaj mamy podpisane 1582 umowy o zarządzanie PPK. W tej grupie są też firmy z drugiego etapu tego programu – zdradziła nam Izabela Pieńkowska, dyrektor departamentu rzeczniczka prasowa PKO TFI. - Co do ilości pracowników, którzy przystąpili do PPK nie mamy jeszcze informacji – dodała.
Dużą część tortu zgarnęła też Grupa PZU. - Podpisaliśmy umowy o zarządzanie PPK z ponad 1000 największych pracodawców w Polsce. Firmy, które zdecydowały się na współpracę z PZU, zatrudniają łącznie ponad 500 tysięcy osób – zdradził Damian Ziąber, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej w Grupie PZU. - Jest wśród nich PKN Orlen, a więc zatrudniająca kilkanaście tysięcy pracowników największa firma w Europie Środkowo-Wschodniej. Są też m.in. Coca-Cola, Grupa Energa, PKP i PKP Intercity, Orbis, Polskie Radio, Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol, fabryka mebli Kler, Wittchen i Vistula - wyliczał. Grupa nie dysponuje jeszcze precyzyjnymi danymi dotyczącymi odsetka pracowników, którzy zdecydowali się na oszczędzanie w ramach PPK. - Ostateczny termin na podpisywanie umów o prowadzenie PPK, z czym wiąże się zgłaszanie pracowników do instytucji zarządzającej PPK, minął 12 listopada. Przetworzenie danych wymaga czasu - wyjaśnia.