Reklama
Rozwiń

Przedsiębiorcy dostali do ręki nowe narzędzie prawne

Przepisy umożliwiają już zawarcie ugody pomiędzy przedsiębiorcą a Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów na etapie postępowania sądowego. To alternatywa dla wieloletniego i kosztownego procesu.

Publikacja: 20.01.2020 21:00

Przedsiębiorcy dostali do ręki nowe narzędzie prawne

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

– W uzasadnieniu do projektu wskazano, że były dotychczas wątpliwości, czy możliwe było zawarcie ugody między prezesem UOKIK i przedsiębiorcą w świetle art. 10 k.p.c. Teraz tych wątpliwości ma nie być, przynajmniej co do samej możliwości zawarcia ugody, bo sama treść przepisów nie jest wolna od niejasności – komentuje Mikołaj Piaskowski, radca prawny z Baker McKenzie.

Czy nowe przepisy sprawdzą się w praktyce?

– Organ ochrony konkurencji zazwyczaj jest bardzo mocno przywiązany do stanowiska przyjętego w danej sprawie w toku często długotrwałego postępowania administracyjnego – podkreśla Teresa Kaczyńska-Kochaniec, prawnik z Allen & Overy. Dodaje, że nowe przepisy dotyczące ugody są ogólne i nieprecyzyjne. – Niemniej jednak możliwość zawarcia ugody przed sądem to dodatkowo szansa dla przedsiębiorcy do przekonania prezesa UOKiK do swojej argumentacji – mówi ekspertka.

W podobnym tonie wypowiada się Mateusz Rodzynkiewicz, wspólnik z kancelarii Oleś & Rodzynkiewicz.

– Korzystanie z sądowego trybu postępowania ugodowego jest trafnym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, czy sprawa ma charakter cywilny, administracyjny czy karny – mówi. Dodaje, że dzięki możliwości zakończenia konfliktu prawnego ugodą zatwierdzaną przez niezawisły sąd z jednej strony uczestnik postępowania staje się dysponentem sprawy, która go dotyczy, a z drugiej ogranicza się czas i koszty postępowania. Rodzynkiewicz podkreśla, że nadzór sądowy nad treścią zawartej ugody gwarantuje zgodność takiego zakończenia sporu z podstawowymi zasadami porządku prawnego. – Szczególnie w takich obszarach, gdzie mamy do czynienia ze strukturalną nierównowagą stron, czyli gdy podmiot prywatny pozostaje w konflikcie prawnym z agendą państwa, wprowadzenie sądowego trybu ugodowego jest ze wszech miar wskazane – dodaje.

Jak przepisy ocenia UOKiK?

– To nowe narzędzie. Na jego ocenę jest jeszcze za wcześnie, mamy dopiero jeden wiosek o skorzystanie z tej procedury. Na pewno jednak mamy nadzieję, że będzie to jedna z tych możliwości, która pozwoli zakończyć wieloletnie spory sądowe znacznie wcześniej – komentuje prezes UOKiK Marek Niechciał.

Biznes
Linda Yaccarino rezygnuje z funkcji prezesa X po kontrowersjach z chatbotem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Rząd nie wyklucza wyłączenia X w Polsce przez skandaliczne wpisy Groka
Biznes
Norwegia wyrzuciła rosyjskich rybaków ze swoich wód. Stanowili zagrożenie
Biznes
Giełdowe spółki wolne od pozwów synów Zygmunta Solorza
Biznes
Polska bezbronna wobec dronów, negocjacje UE-USA, możliwe spadki cen mieszkań