O 550 mln zł, czyli 1,4 proc., powiększyły się w 2020 r. przychody pięciu największych grup telekomunikacyjnych działających w Polsce – wynika z danych i prognoz analityków zebranych przez „Rzeczpospolitą". Jeśli prognozy są trafione, w minionym roku przychody grup: Cyfrowy Polsat, Orange Polska, P4 (Play), T-Mobile oraz UPC wyniosły w sumie prawie 38,7 mld zł.

Pod względem przychodów ogółem największym graczem w sektorze była Grupa Cyfrowy Polsat, której łączne obroty, w dużej mierze dzięki przejęciom, zbliżają się powoli do 12 mld zł rocznie. W 2020 r. wynosić mogły 11,9 mld zł, co oznacza wzrost o 1,8 proc. To szacunki na podstawie wyników grupy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza za trzy kwartały ub.r. i średniej prognoz biur maklerskich.

Tajemnicą są ciągle dane za ostatnie trzy miesiące ub.r. (grupa pokaże je pod koniec marca). Maklerzy są jednak zdania, że w tym czasie grupa Cyfrowy Polsat mogła uzyskać 3,17 mld zł przychodu, o 3,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Z jednej strony Polsat przejął w ub.r. internetową Grupę Interia, firmę eSoleo zajmującą się fotowoltaiką i podnosił ceny usług telekomunikacyjnych. Na jego korzyść mogło działać zapotrzebowanie na internet lepszej jakości (ma w grupie operatora sieci stacjonarnej Netia, a w ofercie już usługi 5G) i domową rozrywkę.

Negatywnie zaś na przychodach odbijać mogły się zawirowania na rynku reklam, odpływ użytkowników telefonii stacjonarnej i fakt, że Play już nie używa sieci Plusa, by świadczyć usługi. Wszystkim telekomom spadły przychody z roamingu międzynarodowego. Także ważny dla nich rynek smartfonów mógł być w trendzie spadkowym (finalnych danych na razie nie ma).

Zdaniem analityków najsilniej rosły Polsatowi zyski. W skali roku grupa miliardera zarobiłaby tym samym 1,17 mld zł (wzrost o 5,3 proc.).

Przeciwną tendencję widać było wynikach Orange Polska, numerze dwa po Polsacie pod względem całkowitych przychodów w sektorze. Choć przychody Orange Polska powiększyły się w ub.r. o 0,9 proc., do 11,5 mld zł, to zysk netto skurczył się o 44 proc., do 46 mln zł.

Trzecie miejsce pod względem obrotów należało do Playa. Analitycy przestali prognozować wyniki tej sieci komórkowej. Powód to wycofanie jej akcji z giełdy przez nowego właściciela – francuską grupę Iiad. Jeśli jednak wszystko poszło po myśli zarządu telekomu, to w 2020 r. Play mógł uzyskać blisko 7,2 mld zł przychodu, czyli o około 1,5 proc. więcej niż przed rokiem.

Operator numer cztery – T-Mobile Polska w 2020 r. wykonał plan. Jego przychody urosły o 1,1 proc., do 6,5 mld zł, a EBITDA o 2,2 proc., do 1,7 proc. Tempa nabrały telewizje kablowe. UPC w 2020 r. uzyskał 4-proc. zwyżkę przychodów (do 1,7 mld zł). Inea – kilkunastoprocentową.