Trzy obrazy olejne to główne atrakcje zbliżającej się „20th Century Evening Sale", która odbędzie się 13 maja tego roku w Nowym Jorku. Obrazy były już wcześniej wystawiane w Christie's w Hongkongu.

Pierwszy obraz to dzieło Pablo Picasso z 1932 r. "Femme assise pres d'une fenetre (Marie-Thérese)" - portret kochanki artysty siedzącej w oknie, który wyceniono na około 55 milionów dolarów. Obraz był ostatni raz dostępny dla publiczności na głośnej wystawie „Picasso 1932. Année érotique", prezentowanej w latach 2017-2018 w Musée Picasso w Paryżu a następnie w Tate Modern w Londynie.

Najdroższym aukcyjnym dziełem Picassa są wciąż „Kobiety Algieru", sprzedane w Christie's w Nowym Jorku w 2015 roku za 179,4 mln dolarów.

Drugi obraz to „Kompozycja: nr II z kolorem żółtym, czerwonym i niebieskim" Pieta Mondriana i zostanie pokazany publiczności po raz pierwszy od prawie 30 lat. Obraz jest w rękach prywatnych od ostatniego wystawienia go na aukcji w 1993 roku. Dom aukcyjny szacuje jego wartość na 25 milionów dolarów.

Natomiast obraz namalowany w Arles latem 1888 roku „Le pont de Trinquetaille" Vincenta Van Gogha dom aukcyjny wycenił na 25–35 mln dolarów.

Aby zobaczyć dzieła sztuki, odwiedzający muszą zarezerwować oglądanie przez stronę internetową domu aukcyjnego, zgodnie z lokalnymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19. Brytyjskie muzea będą nieczynne, zgodnie z rządowym planem lockdownu, do 17 maja - informuje Reuters.

Dom aukcyjny Christie's zachęca do rezerwowania oglądania tych dzieł sztuki informując, że w razie, gdy trafią do prywatnych kolekcji następna okazja ich ujrzenia może nadarzyć się dopiero za 20 lub nawet 30 lat.