Rz: Polska wciąż pozostaje w tyle za rozwiniętymi krajami UE pod względem produktywności pracy. Bank Światowy radzi w najnowszym raporcie, aby stawiać na innowacje i edukację. Pan podkreśla znaczenie poprawy otoczenia biznesu.
Thomas Laursen: Sprzyjające otoczenie biznesu może bardzo wspierać innowacyjność. Jeśli państwo ułatwia zakładanie małych firm, jeśli zapewnia mechanizmy finansowania firmom venture capital, to pomaga w tworzeniu dobrego klimatu dla rozwoju innowacyjności
Inny obszar, który wymaga uwagi władz, to bliższa współpraca uczelni z prywatnym sektorem, która umożliwi wdrażanie projektów opracowanych na uczelniach. Ważny jest też sposób finansowania instytucji szkolnictwa wyższego – w większym stopniu uzależniony od ich wyników. Warto również pomyśleć o zwiększeniu finansowania uczelni przez sektor prywatny, co przybliży szkoły wyższe do realiów i potrzeb rynkowych.
Czy pomoże nam też kształcić twórczych pracowników?
Większość ostatnich badań dowodzi, że lepiej zapewnić wszystkim młodym ludziom dłuższy okres ogólnego kształcenia, zamiast od razu kierować część z nich do szkół zawodowych. Dłuższa ogólna edukacja pomaga zdobyć szersze umiejętności, zwiększa elastyczność i umiejętność dostosowania się do zmieniających się warunków dużo lepiej niż wąska specjalizacja na wczesnym etapie życia zawodowego. I wpływa na innowacyjność pracowników.