Komitet Rady Ministrów nie zarekomenduje natomiast rządowi projektu ustawy o opcjach walutowych, którą przygotował Waldemar Pawlak. Umowy firm z bankami przejrzy najpierw KNF

[b]Więcej o problemie opcji walutowych w [link=http://www.rp.pl/temat/257177_Opcje_walutowe_.html]naszym raporcie[/link][/b]

- Poruszaliśmy dzisiaj sprawę działania rządu w sprawie kontraktów walutowych, które postawiły niektóre firmy w trudnej sytuacji. Myśmy każdy szczegół propozycji Waldemara Pawlaka dokładnie obejrzeli - powiedział na konferencji prasowej Tusk.

- Nie podejmiemy żadnych działań, które przerzuciłyby na budżet skutki podpisanych kontraktów - stwierdził Tusk.

Ustawy likwidującej opcje chce wicepremier Waldemar Pawlak. Do jego pomysłu nie jest przekonane ministerstwo finansów. Wielu ekspertów twierdzi, że nie da się unieważnić umów zawartych między dwoma podmiotami gospodarczymi.

Uważają, że gdyby anulowanie opcji pogorszyłoby wizerunek Polski i spowodowało dalszy spadek kursu złotego. Polska waluta od rekordu siły z lipca straciła do euro ponad jedną trzecią.

[wyimek]15 miliardów złotych – na tyle szacowana była w zeszłym tygodniu negatywna wycena wartości opcji polskich firm [/wyimek]

Brak rekomendacji wynika z tego, że rozwiązanie problemu jest bardziej skomplikowane - wymaga stworzenia narzędzi i musi być oparte o obowiązujące prawo.

- Jeśli my byśmy unieważniali w sposób taki mechaniczny, najprostszy opcje walutowe jakąś ustawą - to mamy dwa problemy: po pierwsze prawo nie działa wstecz, po drugie są umowy udokumentowane, które wtedy przejęłoby na siebie państwo – uważa Rafał Grupiński, minister w kancelarii premiera.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

- Jeśli rozwiązywać ten problem, to trzeba go rozwiązywać kompleksowo - trzeba wpływać na banki by nie zarzynały owcy, z której żyją. (...) Myślę, że tutaj raczej negocjacje między firmami a bankami powinny być głównym narzędziem działania – podsumowuje swoje stanowisko doradca premiera.

Stanisław Kluza, szef Komisji Nadzoru Finansowego przeanalizuje umowy o opcje walutowe. Głownie pod kątem zapisów, które miały być w nierównym stopniu korzystne dla stron umowy. Sprawdzi także czy przed podpisaniem umowy stronie kupującej została przedstawiona pełna informacja o konsekwencjach.

Minister sprawiedliwości zbada z kolei możliwość dochodzenia praw przez przedsiębiorców. Być może będą oni mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej w zakresie np. renegocjacji obowiązujących umów.

[i]reuters, polskie radio[/i]