– Mamy kolejne plany inwestycyjne, ale czekamy na jaśniejszą sytuację na rynku, zanim cokolwiek ogłosimy – mówi Jolanta Ciesielska, rzecznik Lafarge. Firma i tak kończy inwestycję w nowe moce, na którą wyda łącznie 84 mln euro.
Część firm zdecydowała się przełożyć inwestycje na później. Na początku lutego 2009 r. Cersanit ogłosił plan oszczędnościowy. Wstrzymuje on zapowiadaną rozbudowę do 13 mln mkw. mocy spółek produkujących płytki w Rosji. Firma nie rozpocznie także budowy zakładu wyposażenia łazienek w rumuńskim Bacau.
Grupa Górażdże natomiast przesunęła na 2010 r. modernizację pieca. Planowanej wcześniej inwestycji za 400 mln euro (ponad 1,7 mld zł) nie zrealizuje Cemex Polska. Z koleji firma Euronit należąca do koncernu Etex w 2010 r. rozpocznie planowaną wcześniej na ten rok budowę fabryki dachówek ceramicznych koło Poznania za ok. 250 mln zł.
W związku z kryzysem coraz więcej firm uważa, że najbardziej opłaca się im obecnie rozwijanie sieci dystrybucji. W planach mają to m.in. Oknoplast, Fakro i Sokółka. Ta ostatnia w maju 2009 r. otworzy dwa salony firmowe w stolicy.
Część producentów – chcąc wykorzystać spadek wycen – nie wyklucza także przejęć. Zakupy rozważają grupa Atlas oraz Ceramika Nowa Gala, ale o konkretach nie mówią.