[b]czako[/b] - górnicza czapka z pióropuszem noszona do galowego munduru np. na barbórkę
[b]chodnik górniczy[/b] – wyrobisko poziome
[b]fedrować[/b] – wydobywać węgiel
[b]gwarek[/b] – dawne określenie górnika
[b]hajer[/b] – górnik
Aktualizacja: 09.06.2009 18:21 Publikacja: 09.06.2009 18:21
[b]czako[/b] - górnicza czapka z pióropuszem noszona do galowego munduru np. na barbórkę
[b]chodnik górniczy[/b] – wyrobisko poziome
[b]fedrować[/b] – wydobywać węgiel
[b]gwarek[/b] – dawne określenie górnika
[b]hajer[/b] – górnik
[b]hałda węgla[/b] – zwałowisko odpadów górniczych, nieużytków
[b]kombajn chodnikowy[/b] – maszyna górnicza na gąsienicach służąca do drążenia wyrobisk
[b]kombajn ścianowy[/b] – maszyna służąca do pozyskiwania węgla, porusza się po specjalnym przenośniku
[b]kompleks ścianowy[/b] - zespół maszyn pracujących w ścianie wydobywczej (w tym m.in. kombajn)
[b]kopalnie zespolone[/b] – kopalnie działające niegdyś osobno, połączone podziemnie w jeden zakład (np. Sośnica-Makoszowy, Jas-Mos)
[b]KWB[/b] – kopalnia węgla brunatnego
[b]KWK[/b] – kopalnia węgla kamiennego
[b]metanomierz[/b] (metanometr) - urządzenie służące do badania poziomu stężenia metanu pod ziemią
[b]nadsztygar[/b] – główny nadzorca, nadzoruje zwykle kilka oddziałów kopalń
[b]ocios[/b] - boczna ściana w kopalni
[b]obudowa ścianowa zmechanizowana[/b] - obudowa złożona z pojedynczych sekcji (części) lub ich zestawów, która przesuwa się w ścianie w miarę wybierania węgla, sterowana mechanicznie lub hydraulicznie, zazwyczaj zdalnie
[b]poziom wydobywczy[/b] – głębokość, na której udostępnione jest złoże (najgłębsze w Polsce to ponad 1 km w głąb ziemi)
[b]przeróbka węgla[/b] – sortowanie, oczyszczanie, wzbogacanie surowca; odbywa się w zakładach mechanicznej przeróbki przy kopalniach
[b]przodek[/b] – przesuwająca się do przodu część wyrobiska przy udostępnianiu nowych chodników
[b]pyrlik i żelosko[/b] – popularne „górnicze młotki”, herb branży, np. na górniczych czapkach
[b]skarbnik[/b] – duch kopalni pojawiający się w niej, gdy miało się coś stać, górnicy wierzyli, że ich chroni
[b]spąg[/b] – „podłoga” w kopalni
[b]spółka węglowa[/b] – firma skupiająca od kilku do kilkunastu kopalń
[b]strug (kombajn strugowy)[/b] - maszyna wydobywająca węgiel w pokładach niskich o wysokości ok. 1,5 metra
[b]strop[/b] – „sufit” kopalni
[b]szkody górnicze[/b] – szkody i zniszczenia powstałe wskutek prowadzenia podziemnej eksploatacji
[b]szola (klatka szybowa)[/b] - winda służąca do transportu ludzi lub węgla w kopalni
[b]sztygar[/b] – stanowisko kierownicze w górnictwie, dozór techniczny, nadzoruje pracę górników, podlega nadsztygarowi
[b]szychta[/b] – dobowy czas pracy górnika, jedna zmiana w kopalni (czas jej trwania zależy też od temperatury na dole – gdy wysoka, jest skracany)
[b]ściana wydobywcza (eksploatacyjna)[/b] – miejsce, w którym wydobywa się węgiel (tam pracuje kombajn), ograniczone dwoma chodnikami
[b]upadowa[/b] – wyrobisko nachylone pod kątem ostrym łączące chodniki na dwóch różnych poziomach wydobywczych
[b]urobek[/b] - wydobyty węgiel
[b]wyrobisko[/b] – pusta przestrzeń górotworu, w kopalni zabezpieczone obudową
[b]zakład górniczy[/b] – inne określenie kopalni
[b]zasoby bilansowe[/b] – część zasobów przemysłowych surowca potencjalnie nadająca się do eksploatacji
[b]zasoby przemysłowe[/b] – całkowite zasoby danego złoża
[b]zwał węgla[/b] – usypisko węgla, na którym zbierane są zapasy surowca
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
[b]czako[/b] - górnicza czapka z pióropuszem noszona do galowego munduru np. na barbórkę
[b]chodnik górniczy[/b] – wyrobisko poziome
Zmodernizowanych ma być 16 Kasiek, czyli samolotów transportowych C-295M CASA. Remonty są rozłożone na lata 2025-2033 i będą przeprowadzane głównie w zakładach Airbusa na Okęciu.
Główną bohaterką gry będzie Ciri, przybrana córka Geralta z Rivii - wynika ze zwiastuna nowej części wiedźmińskiej sagi. Został wyświetlony już kilka milionów razy. Na wieści ze studia reaguje też kurs akcji.
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
Jest piątek, 13 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Rozmowy Grupy WB i Hanwha Aerospace o utworzeniu joint venture i produkcji pocisków powinny się zakończyć w lipcu. Produkcja ma ruszyć najpóźniej w 2029 r.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas