[b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/549236] Najwieksze inwestycje planowane w Polsce w latach 2011-2015[/link][/b]
Dzisiaj Polska jest 12. na liście krajów najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów przygotowanej przez UNCTAD. Liderem rankingu są Chiny, za nimi Indie i Brazylia. To nie jest złe miejsce, ale nasz kraj mógłby być w nim o wiele wyżej. Przegrywamy przede wszystkim z powodu fatalnego stanu infrastruktury, w szczególności dróg. I chociaż na 75 największych projektów inwestycyjnych ostatniego dziesięciolecia, jakie znalazły się w naszym rankingu, 17 dotyczyło projektów komunikacyjnych, inwestorzy nie mają wątpliwości – łatwo jest w Polsce zbudować fabrykę i produkować w niej tanio i dobrze. Znacznie trudniej ten towar wywieźć.
[wyimek][b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/549127]Zobacz zestawienie polskich inwestycji planowanych na lata 2011 - 2015[/link][/b][/wyimek]
[srodtytul]Ważne priorytety[/srodtytul]
I jeśli nie chcemy przegrywać w takich zestawieniach, nie ma innego wyjścia, jak poważnie zastanowić się nad polskimi inwestycyjnymi priorytetami. Tym bardziej że nadal nie brakuje chętnych do rozwijania w naszym kraju przemysłu motoryzacyjnego. Wśród negocjowanych obecnie przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) jest 25 projektów inwestycyjnych z tej właśnie branży. Produkcję i inwestycje rozwijają nie tylko silni już na naszym rynku Opel i Fiat, ale i firmy zajmujące się wytwarzaniem komponentów.