Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego w danym roku zespołu analityków makroekonomicznych. Prognozy zbieramy co kwartał. Obecnie trwa edycja konkursu obejmująca 2011 r.
Przewodniczącym kapituły konkursu jest prezes NBP Marek Belka. Oprócz niego w skład kapituły wchodzą: Andrzej Raczko, członek zarządu NBP, Aleksander Welfe, doradca prezesa NBP, Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, oraz Paweł Jabłoński, zastępca red. naczelnego „Rz”, i Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny „Parkietu”.
Pomysłodawcą konkursu był nieżyjący prezes NBP Sławomir Skrzypek. Ideą rankingu jest promowanie prognoz o dłuższym horyzoncie niż kilka dni czy tygodni, które są punktem odniesienia dla komentarzy do bieżących danych płynących z gospodarki. W ramach konkursu co trzy miesiące zbieramy prognozy dotyczące wyników gospodarki w czterech najbliższych kwartałach. Pod uwagę bierzemy dynamikę PKB i inwestycji, a także inflację i saldo na rachunku obrotów bieżących. W obecnej rundzie prognostycznej po raz pierwszy zbieramy prognozy dotyczące stopy bezrobocia.
Każda prognoza jest oceniana w zależności od trafności i tego, czy była lepsza od konsensusu rynkowego, czyli mediany wszystkich zebranych przez nas przewidywań. Wyniki oceny są sumowane (premiowane są prognozy podane z większym wyprzedzeniem, większą wagę przypisujemy prognozom PKB i inflacji). Zwycięzca tak skonstruowanego rankingu otrzymuje na specjalnej gali pamiątkową statuetkę oraz czek na 50 tys. zł. Statuetki i nagrody pieniężne dostają zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.
Nowa kategoria – bezrobocie – w 2011 r. nie będzie uwzględniana w ogólnym rankingu, ale jej zwycięzca będzie nagrodzony podobnie jak analityk bądź zespół mający najlepsze prognozy PKB czy inflacji.