GPW: Spożywczy potentat ze Wschodu może sprzedać akcje

Największy posiadacz ziemski na Ukrainie przymierza się do debiutu na warszawskiej giełdzie. Akcje zamierza sprzedać holding spożywczy Avangard

Aktualizacja: 15.02.2011 03:37 Publikacja: 15.02.2011 03:23

Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Holding ten kontrolowany jest przez Olega Bahmatiuka, jednego z najbogatszych Ukraińców. Nasze informacje o planach Avangardu potwierdzają trzy niezależne źródła.

Avangard notowany w Londynie wyceniany jest na 3,8 mld zł. Jeśli zadebiutuje na GPW, będzie największą – po Kernelu (ponad 6 mld zł) – ukraińską firmą notowaną na naszej giełdzie.

Wartość sprzedawanych akcji, biorąc pod uwagę obecną cenę spółki, może przekroczyć 380 mln zł. Nieoficjalnie wiadomo, że do transakcji może dojść w ciągu miesiąca. Przedstawiciele spółki nie udzielili nam wczoraj komentarza na temat planów debiutu w Warszawie.

Po co Avangard miałby sprzedawać akcje u nas?

– Warszawska giełda to bardzo dobre miejsce dla ukraińskich firm z sektora rolno-spożywczego. Spółki tej branży spotykają się u was z dużym zainteresowaniem nie tylko funduszy inwestycyjnych, ale również inwestorów indywidualnych. A to właśnie ich obecność w akcjonariacie sprawia, że poprawia się płynność akcji – uważa Andriej Jastreb, analityk kijowskiej firmy inwestycyjnej Foyil Securities.

Dowodem zainteresowania ukraińskimi akcjami jest decyzja GPW dotycząca wprowadzenia papierów Kernelu do wskaźnika WIG20 – elity polskich spółek giełdowych. W skład innych indeksów weszły również pozostałe ukraińskie firmy. Niewykluczone, że na to liczy także Avangard. Jego główna działalność to produkcja jaj i ich przetwórstwo, np. żółtka w proszku. W ubiegłym roku 61 proc. sprzedaży trafiło do ukraińskich hurtowników, 16 proc. do tamtejszych supermarketów, a reszta za granicę.

Avangard eksportuje do krajów rozwijających się. Jego głównie rynki to: Turcja, Bliski Wschód, Indonezja, Tajlandia oraz Kazachstan. Jest powiązany z Ukrlandfarming, który wkrótce będzie zarządzał największym bankiem ziemi na Ukrainie (około 400 tys. ha). Spółka zależna dopina teraz przejęcie dwóch grup spożywczych: Rise i Dakor. Ta ostatnia firma miała zamiar przeprowadzić w tym roku ofertę publiczną w Warszawie.

Potencjalna oferta Avangardu nie będzie pierwszym kontaktem Bahmatiuka z warszawską giełdą. W 2008 r. Ukrainiec próbował wprowadzić swój bank Finansowaja Inicjatiwa na GPW. Kryzys gospodarczy, jaki wybuchł na Ukrainie, stanął mu na przeszkodzie.

36-letni Bahmatiuk przed czterema laty był zastępcą prezesa państwowego koncernu Naftogaz, ukraińskiego odpowiednika PGNiG.

Biznes
Kłopoty producenta leku Ozempic. Prezes rezygnuje ze stanowiska
Biznes
Łączą się dwaj najwięksi operatorzy telewizji kablowej w USA
Biznes
Postulaty gospodarcze kandydatów na Prezydenta. Putin nie przyleciał do Turcji
Biznes
Brytyjski koncern Jaguar nie planuje produkcji samochodów w USA
Biznes
Tysiące dronów Macierewicza wreszcie dolecą. MON kupuje Warmate’y