Krakowska firma analityczna PMR w raporcie „Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011 – 2015" do najważniejszych wydarzeń br. zaliczyła przejęcie Polkomtelu przez Zygmunta Solorza-Żaka za 18 mld zł.
– Polkomtel należy do trójki czołowych graczy na rynku telefonii komórkowej w Polsce. Jest liderem pod względem rentowności. Dlatego jego sprzedaż jest wydarzeniem strategicznym – uważa Paweł Olszynka, analityk PMR. Zdaniem firmy badawczej największy potencjał i przewaga konkurencyjna spółek Solorza-Żaka tkwi w mobilnym Internecie – w jakości i parametrach oferowanych usług.
Także największe firmy telekomunikacyjne, które ankietował PMR, są zdania, że transakcja będzie miała wpływ na rynek w nadchodzących latach. 43 proc. z badanych uważa, że przyczyni się ona do wzrostu konkurencji na rynku. 38 proc. sądzi, że w efekcie nastąpi konsolidacja wielu usług. Takie przekonanie wyrażał m.in. Jarosław Bauc, b. prezes Polkomtelu (obecnie członek zarządu spółki), podczas ogłoszenia finalizacji przejęcia operatora sieci Plus oraz Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu, platformy także kontrolowanej przez Solorza-Żaka. Co ciekawe, jest też pewien odsetek przedsiębiorców w segmencie telekomunikacyjnym (8 proc.), który uważa, że transakcja może doprowadzić do swoistego monopolu.
Zdaniem PMR przejęcie Polkomtelu nie kończy fali konsolidacji na rynku telekomunikacyjnym. Firma sądzi, że celem przejęcia w najbliższym czasie, oprócz P4 (sieć Play) i dwóch operatorów posiadających rozbudowaną sieć szkieletową (Exatel i TK Telekom są na sprzedaż) właściciela mogą zmienić też Netia i Hawe. – Scenariusz przejęcia Netii nie jest nieprawdopodobny i do takiej transakcji może dojść nawet w perspektywie 12 – 18 miesięcy – ocenia Olszynka.
Netia nie wyklucza udziału w konsolidacji rynku zarówno jako kupujący, jak i przejmowany. W roli inwestora dla stacjonarnego telekomu wymieniano Polską Telefonię Cyfrową (T-Mobile). Jednak prezes PTC wskazał, że firmę interesują bardziej sieci kablowe.