Jak wynika z raportu stworzonego przez Kaspersky Lab, lwia część spamu walentynkowego była rozprzestrzeniana za pośrednictwem programów partnerskich oferujących kwiaty, których uczestnicy otrzymują część zysku za każdego zwabionego klienta. Jednym z tradycyjnych rodzajów spamu o tej porze roku są szkodliwe wiadomości e-mail imitujące kartki walentynkowe. Użytkownicy powinni zachować szczególną ostrożność w stosunku do wszystkich kartek elektronicznych otrzymywanych od nieznajomych osób, szczególnie tych zawierających odsyłacze.
W pierwszym miesiącu 2012 r. spamerzy aktywnie wykorzystywali nadchodzące wybory w Rosji i w Stanach Zjednoczonych. Wysyłki spamowe zawierały wiadomości namawiające do głosowania na potencjalnych kandydatów oraz niepochlebne filmy o ich konkurentach. Co ciekawe, mimo zbliżających się wyborów prezydenckich we Francji, francuski spam pozbawiony był jakichkolwiek zabarwień politycznych. Warto dodać, że analitycy spamu z Kaspersky Lab nie spodziewają się spadku ilości spamu politycznego w nadchodzącym roku w porównaniu z 2011 rokiem.
Również temat sportowy okazał się "nośny" dla oszustów. Igrzyska Olimpijskie 2012 stanowią przynętę wykorzystywaną przez „nigeryjskich" spamerów, którzy rozprzestrzeniają wiadomości zawierające fałszywe powiadomienia o wygranych na loteriach olimpijskich. Zaawansowani użytkownicy internetu bez trudu zidentyfikują je jako oszustwo, jednak ci mniej doświadczeni mogą łatwo dać się nabrać.
Źródła spamu
Analitycy Kaspersky informują, że dwoma największymi źródłami spamu pozostały Indie i Indonezja. Pierwszą trójkę zamknęła Korea Południowa, która w styczniu awansowała o dwa miejsca. Sześć pierwszych miejsc w rankingu najpopularniejszych źródeł spamu przypadło państwom z Azji i Ameryki Łacińskiej. Polska spadła w rankingu o jedno miejsce i zajmuje 9 lokatę. Z naszego kraju pochodziło w styczniu 2012 r. 3 proc. globalnego spamu.
Phishing
Według danych dostarczonych przez oparty na technologii chmury system monitorowania zagrożeń Kaspersky Security Network, w około 65 proc. przypadków odsyłacze phishingowe są klikane z programów pocztowych. W około 26 proc. przypadków, odbywa się to bezpośrednio z przeglądarek internetowych, łącznie z odsyłaczami klikanymi w interfejsach poczty WWW oraz na portalach społecznościowych.