Brytyjski gigant farmaceutyczny GlaxoSmithKline (GSK) przygotowuje się do kupienia za 130 mln funtów (142,0 mln euro) 10 proc. udziałów w niemieckiej firmie biotechnologicznej CureVac — podały obie firmy w ramach strategicznej współpracy nad szczepionką. Ze wsparciem Billa Gatesa mają opracować do pięciu szczepionek na bazie mARN i antyciał monoklonalnych. Taki rozwiązanie zastosowały w eksperymentalnych szczepionkach BioNtech, Pfizer i Moderna.

— Doświadczenie CureVac uzupełnia naszą wiedzę — stwierdził Roger Connor, prezes GSK Vaccines.

CureVac otrzymała od rządu Niemiec 300 mln euro na prace nad szczepionką — przypomniał Reuter.

Brytyjskie władze podpisały umowy na dostawę 90 mln dawek dwóch możliwych szczepionek przez sojusz Pfizer/BioNtech (30 mln dawek) oraz francuską Valneva (60 mln, z opcją na dalsze 40 mln, jeśli okaże się bezpieczna, skuteczna i odpowiednia). Nie ma jeszcze żadnej dostępnej szczepionki na rynku, ale W. Brytania zapewniła sobie już jej trzy rodzaje w łącznej ilości 230 mln dawek.

Hiszpańska firma farmaceutyczna Grifols z Barcelony zgodziła się kupić aktywa frakcjonowania osocza w Ameryce Płn. od koreańskiej Green Cross za 460 mln dolarów. Przejmie taki zakład w Kanadzie, dwa ośrodki oczyszczania i 11 punktów pobierania osocza w Stanach.