Pieniądze na inwestycje pochodzą ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczonych na podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej. Dziś w urzędzie marszałkowskim w Olsztynie podpisano umowy na realizację inwestycji.

- Dziesięć miejscowości na Warmii i Mazurach złożyło do nas wnioski na modernizacje targowisk i bardzo się cieszę, że możemy wesprzeć je wszystkie – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Te miejscowości wpisują się w politykę, realizowaną przez samorząd województwa, a polegającą na wsparciu produkcji tradycyjnej, regionalnej, zdrowej żywności. Promujemy wytwarzanie takich produktów, a także miejsca ich sprzedaży i mamy na to pieniądze. Dodatkowo doświadczenia krajów europejskich, szczególnie z południa Europy, pokazują, że lokalne targowiska są licznie odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Są nie tylko atrakcją turystyczną, ale miejscem zaopatrzenia w zdrowe, świeże i tanie produkty prosto od producenta.

Warmia i Mazury może się pochwalić produktami regionalnymi jak np. ser welski czy salami mazurski; 13 rodzajów wędlin; syrop buraczany, sękacz, brukowiec mazurski (piernik) czy feferuszki (ciastka). Są też miody z Mazur Garbatych czy nalewka niedźwiedziówka na miodzie.Dziewięć samorządów (Kętrzyn, Susz, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Szczytno, Giżycko, Olsztynek, Kowale Oleckie i Dywity), chce zmodernizować rynki, które funkcjonują od lat i do których mieszkańcy są tradycyjnie przywiązani. Natomiast Tolkmicko chce zbudować takie miejsce od podstaw.

Powstaną nowoczesne, zadaszone, oświetlone i oznaczone targowiska z urządzeniami sanitarnymi i parkingami, wygodne dla kupujących i handlujących. Ważne jest także, że ponad połowę powierzchni handlowej powinny zajmować produkty rolno-spożywcze, a rolnicy muszą mieć zapewniony preferencyjny dostęp do punktów sprzedaży.

Ponieważ zostały jeszcze środki na targowiska, w tym roku samorząd Warmii i Mazur ogłosi ponowny nabór w tym konkursie.