Dlatego właśnie jak informuje Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy koncernu: „Koncesja 2013" jest jednym z najważniejszych realizowanych obecnie projektów w KGHM. Pracuje nad nim specjalnie powołany do tego celu zespół specjalistów i pełnomocnik zarządu ds. koncesji geologicznych.
Starania KGHM –u o koncesje na wydobycie rud miedzi obejmują pięć złóż zlokalizowanych w obszarach górniczych na terenie Zagłębia Miedziowego tj.: Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin-Małomice oraz Radwanice Wschód.
Obecnie KGHM prowadzi eksploatację złóż w oparciu o koncesje i umowy wydane na początku lat 90. Wtedy maksymalny okres ich ważności wynosił 20 lat. Teraz prawo pozwala ubiegać się o koncesje na okres do 50 lat i dlatego holding będzie wnioskować o koncesje na maksymalny wymiar tego czasu czyli do 2063 r.
Specjalny zespół KGHM-u prowadzi teraz uzgodnienia z samorządami (na terenie których znajdują się złoża rudy miedzi) na temat wydania koncesji, a także przygotowuje ocenę oddziaływania na środowisko jakie w przyszłości będą powodowały kopalnie.
- Po uzyskaniu decyzji środowiskowej, opracowaniu kilkudziesięciu załączników, a najważniejsze z nich to dodatki do dokumentacji geologicznych, projekty zagospodarowania złóż, studium konserwatorskie dotyczące ochrony zabytków zlokalizowanych na wnioskowanym terenie górniczym, wypisy z ksiąg wieczystych i rejestrów gruntowych nieruchomości położonych w granicach obszarów górniczych i nabycie praw do odpłatnego korzystania z informacji geologicznej, KGHM złoży do Ministra Środowiska wniosek o wydanie koncesji na wydobywanie rud miedzi z 5 złóż, w których obecnie prowadzona jest eksploatacja – informuje Dariusz Wyborski.