Deklarację o sfinansowaniu inwestycji zlokalizowanej na przedmieściach Radomia podczas XX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisali prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski i Ryszard Kardasz , szef grupy kapitałowej Bumar Żołnierz. Tomasz Nita, prezes Fabryki Broni Radom zapewnia, że w najbliższych tygodniach ruszy przetarg na wykonawcę inwestycji, tak by wystartować z budową jeszcze w tym roku. - Mamy już teren pod inwestycję w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – podstrefa Radom, jest już projekt i pozwolenie na budowę – dodaje prezes Nita.
Karabiny i technologie
Nowy zakład jest inwestycją zaplanowaną na miarę: nowe obrabiarki i technologie maja być dostosowane do potrzeb produkcji najnowocześniejszej broni strzeleckiej. „Łucznik" kończy właśnie prace nad nowa rodziną karabinów modułowych MSBS. Najbardziej zaawansowany jest projekt karabinka podstawowego z granatnikiem i nożem- bagnetem – mówi szef Łucznika. Hale z zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi,
budynki administracyjne, laboratoria i strzelnice nowej Fabryki Broni powstaną w znacznej mierze dzięki środkom pozyskanym przez ARP z prywatyzacji firm zbrojeniowych ( m.in. PZL Świdnik ) przeznaczanych na inwestycje wspierające rozwój polskiego potencjału obronnego. - Gotowy zakład, wyposażony w komputerowo sterowane obrabiarki i technologie wykorzystujące nowe materiałów: stopy aluminium i tworzywa kompozytowe, Łucznik przejmie w leasing i swe zobowiązania będzie spłacał z należności ze sprzedaży broni - tłumaczy Ryszard Kardasz szef grupy kapitałowej Bumar Żołnierz, skupiającej spółki wytwarzające indywidualne wyposażenie wojskowe.
Bumar chce w radomskiej zbrojowni rozwinąć ośrodek produkcji luf kutych do różnych typów broni strzeleckiej. To nawiązanie do tradycji i doskonałej marki jaką przez lata miały lufy sygnowane trójkątnym logo FBR. Jest na nie znów rosnące zapotrzebowanie na świecie – twierdzi Tomasz Nita. Uruchomienie nowej fabryki (planowane teraz na pierwszą połowę 2014 r) wiąże się wyraźnie z końcem prac badawczo rozwojowych nad konstrukcją modułowych karabinków automatycznych kal. 5,56 projektu polskich konstruktorów z Radomia i Wojskowej Akademii Technicznej.