Firma, która nie chce ryzykować, że kontrahent nie wywiąże się z umowy, może skorzystać z bankowych instrumentów finansowania handlu, takich jak: akredytywa, gwarancja czy inkaso. Każdy z tych produktów w różnym stopniu chroni przed ryzykiem i pełni nieco odmienne funkcje.
Akredytywa służy do rozliczania transakcji. Stosowana jest głównie w handlu zagranicznym. Dzięki niej eksporter ma pewność, że otrzyma zapłatę za dostarczony towar czy usługę, ponieważ obowiązek płatności bierze na siebie bank. Oczywiście, bank ureguluje płatności pod warunkiem, że eksporter dostarczy dokumenty potwierdzające poprawne zrealizowanie warunków umowy. Stroną, która występuje do banku o akredytywę i ponosi jej koszty, jest importer (kupujący towar).
Instrument ten pozwala na potwierdzenie zdolności płatniczej oraz uzyskanie lepszych warunków kontraktu (wydłużenie terminów płatności, niższa cena). Sprzedający towar może nawet uzależnić zawarcie umowy handlowej od otwarcia przez importera akredytywy (na jego rzecz).
– Polskie małe i średnie firmy zajmujące się eksportem lub importem zwykle sięgają po najprostsze rozwiązanie – finansują działalność z wykorzystaniem kredytu obrotowego. Najprostsze rozwiązanie może jednak nie być najlepsze. Produkty finansowania handlu oferują wartość dodaną, której nie ma kredyt. Przykładowo akredytywa eksportowa nie tylko jest źródłem finansowania, ale też zabezpiecza eksportera przed zmianą warunków lub odstąpieniem od transakcji przez drugą stronę kontraktu – wyjaśnia Andrzej Pluta, dyrektor Departamentu Finansowania Handlu w HSBC Bank Polska.
Gwarancja i inkaso
Instrumentem, który służy wyłącznie do zabezpieczania warunków kontraktu, jest gwarancja bankowa (za jej pomocą nie można rozliczyć się z kontrahentem). Przykładowo dzięki gwarancji zapłaty firma ma pewność, że jeśli kontrahent nie zapłaci w terminie, to pieniądze (kwotę gwarancji) odzyska z banku, jeśli złoży żądanie wypłaty z gwarancji. W tym celu musi przedstawić bankowi odpowiednie dokumenty poświadczające, że płatność nie wpłynęła w terminie.