Od początku roku liczba podróżnych rośnie prawie na wszystkich Polskich lotniskach. Od sierpnia spadki dotknęły warszawskich lotnisk – to efekt rozpoczęcia działalności przez nowy port lotnicze w podwarszawskim Modlinie, do którego przeniósł się Wizz Air. Coraz mniej pasażerów obsługuje też lotnisko w Katowicach i w Poznaniu.
Bydgoszcz prowadzi
W październiku, jak wynika z dotychczas przedstawionych danych, najwięcej nowych klientów zyskał w porównaniu z październikiem 2011 roku, port lotniczy w Bydgoszczy. Lotnisko odprawiło zaledwie 29 tys. podróżnych, ale to o 26 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Ten rok ma być dla kujawsko-pomorskiego portu rekordowy. – Już w pierwszej połowie października udało nam się przekroczyć liczbę pasażerów równą liczbie odprawionych przez cały 2011 rok – mówi Tomasz Moraczewski, prezes bydgoskiego lotniska.
Na drugim miejscu, biorąc pod uwagę procentowy wzrost liczby klientów w październiku, jest lotnisko w Łodzi. W ostatnim miesiącu w porcie zostało odprawionych ponad 38 tys. pasażerów, o ponad 13 proc. więcej niż rok wcześniej. O ile w Bydgoszczy sezon czarterowy wydłużył się na październik, w którym liczba podróżnych w tym segmencie wzrosła o 205 proc., o tyle w Łodzi ruch czarterowy spadł o 6,8 proc.
Ruch rośnie jednak nie tylko na najmniejszych lotniskach. Wzrostem liczby podróżnych mogą pochwalić się również lotniska w Gdańsku, Krakowie i we Wrocławiu.
W Krakowie od początku roku przybyło 15 proc. podróżnych, w Gdańsku liczba klientów w ciągu dziesięciu miesięcy 2012 roku wzrosła o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2011. W październiku wzrost w Krakowie wyniósł 9 proc. Operacje lotnicze zwiększyły się o ok. 16 proc.