Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI) opublikował doroczną listę stu największych koncernów zbrojeniowych według przychodów ze sprzedaży. Najnowsze zestawienie obejmuje dane za rok 2011.
W sumie stu największych producentów broni sprzedało sprzęt za 410 mld dol., co jest wynikiem o 5 proc. niższym rok do roku. To pierwszy spadek od początku lat 90.
Dominują firmy z USA
Zestawienie Szwedzi sporządzają od 1989 r. Ich zdaniem spadek popytu na broń na początku lat 90. to efekt końca zimnej wojny i wyścigu zbrojeń. Jednak przez ostatnich 20 lat świat kupował coraz więcej broni, a koncerny zwiększały sprzedaż. W latach 2002–2011, mimo głębokiego światowego kryzysu, rynek broni wzrósł o 51 proc.
„Kilka faktów wpłynęło na zmniejszenie zakupów broni w 2011 r. To polityka oszczędnościowa wielu rządów; proponowane i rzeczywiste spadki wydatków wojskowych np. na misje w Afganistanie i Iraku, jak również odroczenia w zamówieniach broni. Dotyczy to szczególnie Ameryki Północnej i Europy Zachodniej", uzasadniają autorzy raportu.
Na liście stu największych zbrojeniowych koncernów dominują firmy amerykańskie (44) przed brytyjskimi (10), francuskimi (9) i rosyjskimi (8). Na liście jest w sumie 30 firm z Europy, ale nie ma wśród nich żadnej z Polski. Są za to z Izraela, Japonii, Korei Płd., Australii, Kanady, Brazylii czy Turcji.