Światowy rynek usług cloud computingu (tzw. chmura), czyli zdalnego przetwarzania danych przez sieci telekomunikacyjne, rozwija się o wiele szybciej niż cały rynek IT. Analitycy firmy badawczej IDC szacują, że przez najbliższe pięć lat jego wartość będzie zwiększała się średnio o 27 proc. rocznie, by w 2015 r. osiągnąć 73 mld dolarów.
Prognozy dla polskiego rynku cloud computingu są równie obiecujące. IDC spodziewa się, że pomiędzy 2011 i 2016 r. powiększy się on aż pięciokrotnie i osiągnie wartość 255 mln dolarów.
Komisja pomoże
Potencjał cloud computingu dostrzegła również Komisja Europejska. Dlatego pracuje nad wprowadzeniem jednolitych standardów regulujących przetwarzanie w chmurze. Nowa kategoria usług zmaga się bowiem z wieloma bolączkami, ograniczającymi tempo rozwoju. Do najważniejszych należą niejasne przepisy prawne obowiązujące w krajach unijnych, a ograniczające swobodne korzystanie z chmury (nie pozwalają np. na przechowywanie niektórych danych poza granicami kraju, w którym dany podmiot operuje). Jak wynika z raportu firmy Epicor, aż 41 proc. polskich firm wstrzymuje się z wejściem w chmurę właśnie z braku jednoznacznej wykładni przepisów. Drugą najważniejszą barierą (36 proc. wskazań) są obawy o utratę danych powierzonych zewnętrznej firmie na przechowanie. Ponadto wskazują oni na trudności w dostosowaniu cloudowych rozwiązań IT do indywidualnych potrzeb.
Komisja Europejska w przygotowywanej strategii (dokument na razie na etapie konsultacji, ma być gotowa w 2014 r. ) skupia się właśnie na usuwaniu barier hamujących ekspansję tego sektora.
Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, liczy, że jednolite standardy i stosowanie w biznesie wzoru „bezpiecznych i uczciwych" umów sprawi, że rynek cloud computingu gwałtownie przyspieszy, na czym skorzysta cała gospodarka europejska. Według IDC ten rynek w 2010 r. był w Europie wart 4,6 mld euro. Prognozy na 2014 r. zakładają jego wzrost do 10,9 mld euro, co oznacza średnioroczny wzrost rzędu 32,9 proc. W 2020 r. będzie to 35,2 mld euro. Roczny przyrost sięgnie 21,6 proc. Przewiduje się, że wdrożenie nowych standardów prawnych skutkować będzie tym, że w 2020 r. będzie już wart 77,7 mld euro, co będzie oznaczało przyrost o 38,3 proc. każdego roku.