Przejęcia spółek oraz zakup aktywów przez producentów złota z Chin kontynentalnych i Hongkongu osiągnęły w tym roku rekordową wartość 2,24 miliarda dolarów, wynika z danych zgromadzonych przez Bloomberga. W ubiegłym roku na tego rodzaju transakcje wydali oni 1,96 mld dolarów, co również było kwotą rekordową.
Za celami do połknięcia rozglądają się m.in. takie spółki jak Zijin Mining Group, siódmy na świecie producent złota pod względem wartości rynkowej oraz Zhaojin Mining Industry. Od szczytu notowań złota w 2011 r. ceny akcji jego producentów średnio spadły o 53 proc.
- Spadek cen złota jest korzystny dla kluczowych chińskich spółek zainteresowanych zakupem aktywów zagranicznych - wskazuje Chen He, szef działu zagranicznych zasobów w Zhaojin Mining, czwartego producenta złota w Chinach , którego kapitalizacja giełdowa wynosi 2,3 miliarda dolarów. Chen podkreśla, że zadaniem jego firmy na obecny rok jest uważne rozglądanie się za potencjalnymi celami w kontekście oczekiwanego w przyszłym roku dalszego spadku cen kruszcu.
Globalni gracze na tym rynku na czele z kanadyjskim Barrick Gold Corp., drugą na świecie firmą z tej branży pod względem kapitalizacji, mają w znacznym stopniu skrępowane ręce, gdyż ich udziałowcy boją się przejęć pamiętając jak wielkie odpisy firmy musiały zrobić po ostatniej fali nieudanych tego rodzaju transakcji. W maju o takich obawach otwarcie mówił Jamie Sokalsky, szef Barrick Gold Corp.
Chińscy producenci są mniej skrępowani, gdyż popyt na złoto w ich kraju eksplodował. Tamtejszy rynek każdego dnia wchłania 4 tony kruszcu i wiele wskazuje, że Państwo Środka zdystansuje Indie na pozycji światowego lidera pod względem zakupów tego szlachetnego metalu.