W tym roku na całym świecie zostanie sprzedanych 170-190 tys. samochodów elektrycznych – szacuje firma analityczna Frost & Sullivan (F&S). To o połowę więcej niż w roku ubiegłym. Z najnowszej analizy F&S Strategic Outlook of the Global Electric Vehicle Market in 2013) wynika, że w 2012 roku sprzedano 120 tysięcy samochodów elektrycznych. Natomiast prognozy na rok 2018 zakładają, że sprzedaż aut na prąd sięgnie 2,7 mln sztuk.
Popyt będą napędzać nowe modele. - Zaplanowane na przyszły rok wprowadzenie ok. 15 nowych modeli samochodów elektrycznych, takich jak BMW i8, Tesla Model S, Audi R8 i Q7, Porsche 918 Spyder, i Mercedes SLS AMG ECell, zaostrzy konkurencję na globalnym rynku i spowoduje spadek cen – twierdzą analitycy F&S. Kilka nowych modeli, takich jak Tesla Model S, Renault Zoe i Ford Fusion Energi, już teraz jest bestsellerami na swych rynkach.
Od czasu pojawienia się na rynku samochody elektryczne były przeznaczone raczej dla flot pojazdów. Natomiast zamiarem producentów w 2013 roku i w latach przyszłych jest dotarcie do konsumentów indywidualnych i stworzenie odpowiedniego popytu. Ponadto koszt akumulatorów litowo-jonowych w ciągu ostatnich pięciu lat spadł o 20-40 procent, co pozwoliło obniżyć ceny samochodów i zachęciło do korzystania ze wspomnianego źrodła energii.
Poważnym wyzwaniem dla rynku pozostaje jednak zasięg jazdy samochodów elektrycznych, gdyż ciągle brakuje niezawodnej infrastruktury stacji ładowania akumulatorów, opartej na ustandaryzowanym modelu biznesowym.
Na początku tego roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji (ang. Society of Automotive Engineers International, SAE) ustaliło standard złączy typu Combo do ładowania prądem stałym (ang. Direct Current, DC). Przewiduje się, że wkrótce systemy ładowania DC typu CHAdeMO i Combo będą funcjonować równolegle. Ponad dziesięciu producentów samochodów rozpoczęło próby indukcyjnego ładowania akumulatorów, a standaryzacja tej technologii będzie miała miejsce prawdopodobnie w roku 2014. SAE już teraz utworzyło zespół mający się zająć opracowaniem standardu ładowania indukcyjnego.