Telekomy: do końca listopada przeniesiono ponad 1,41 mln numerów komórkowych

Do końca listopada czterej najwięksi operatorzy komórkowi przyjęli łącznie około 1,414 mln numerów. Najwięcej tradycyjnie już P4, operator sieci Play, który przyjął w zaokrągleniu 830 tys. numerów i jego udział w rynku MNP wyniósł w tym czasie około 59 proc. – wynika z naszych szacunków.

Publikacja: 16.12.2013 15:26

Drugie miejsce zajął po jedenastu miesiącach br. Centertel (Orange), który w sumie przyjął około 296 tys. telefonów. Na trzecim miejscu był T-Mobile Polska (zanotował przyjście  blisko 160 tys. numerów), a na czwartym Polkomtel, operator sieci Plus (przyjął 129 tys. numerów).

Inaczej wyglądała klasyfikacja jeśli chodzi o liczbę numerów oddanych konkurencji. Najlepszy wynik ponownie odnotowało P4 (niecałe 125 tys.). Drugim najlepiej broniącym bazy klientów operatorem był zaś Polkomtel (400 tys. oddanych telefonów), trzecim Centertel (415 tys.), a z T-Mobile zabrano 466 tys. numerów.

Bilans tych zmian jest więc następujący: Play przyjął netto 704,4 tys. numerów, a pozostali gracze byli na minusie. Bilans Centertela to 118,6 tys. oddanych numerów, Polkomtela – 271 tys. telefonów, a w przypadku T-Mobile Polska 307 tys.

O tym, jaki będzie rynek MNP w całym 2013 r. zdecyduje jeszcze grudzień, ale z rozmów z operatorami wynika, że jest to miesiąc tylko nieco lepszy niż średnio pozostałe.

Pozostali operatorzy (MVNO) mają niewielki udział w rynku MNP.

Reklama
Reklama

Rynek przenoszenia numerów będzie coraz istotniejszy dla sieci komórkowych. Na razie ich bazy aktywnych kart SIM rosną jeszcze także powiększającej się liczbie użytkowników mobilnego Internetu oraz rozwojowi usług M2M.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w 2012 roku konsumenci i firmy w Polsce przenieśli w sumie około 1,25 mln numerów telefonów komórkowych.

Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Biznes
102 przypadki konfiskaty prywatnych majątków w Rosji. Miliardy dolarów na wojnę
Biznes
Największy atak na Ukrainę, InPost z kolejnym przejęciem, Polska celem hakerów
Biznes
Czy grozi nam cybernetyczna kapitulacja? Wojna w internecie się nasila
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama