Coface, jak co kwartał, zaktualizowała w środę swoje oceny ryzyka krajów, odzwierciedlające wiarygodność płatniczą lokalnych spółek. W przypadku Niemiec – a także Austrii - ocena ta została podwyższona z A2 do A1 (czyli z drugiego na pierwszy stopień na siedmiostopniowej skali). Poprzednio taką oceną kraj ten cieszył się pięć lat temu. W przypadku Wielkiej Brytanii, rating został podwyższony z A3 do A2.
Francuska firma zwraca uwagę, że zarówno Niemcy, jak i Wielka Brytania, wyróżniają się spośród krajów Europy Zachodniej dynamicznym ożywieniem gospodarczym, w dużej mierze napędzanym wzrostem wydatków konsumpcyjnych. Coface prognozuje, że w tym roku brytyjska gospodarka powiększy się o 2,7 proc., po wzroście o 1,7 proc. w ub.r. Niemiecka gospodarka ma się w tym roku powiększyć o 2 proc.
- Korekty ocen w górę znajdują odzwierciedlenie w rosnącej dynamice sprzedaży polskich przedsiębiorstw na te rynki. Poprawa sytuacji gospodarczej w tych krajach przejawia się nie tylko w rosnącej konsumpcji gospodarstw domowych, ale także w większej aktywności inwestycyjnej lokalnych przedsiębiorstw – powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Środkowej.
Na liście obserwacyjnej francuska firma umieściła m.in. Hiszpanię, co oznacza, że przy kolejnej rewizji ocen ryzyka, jej ocena może zostać zmieniona: w tym przypadku w górę. Obecnie wynosi ona B (piąty stopień).
Według danych GUS, do Niemiec w I kwartale br. trafiało 26 proc. polskiego eksportu, zaś na Wyspy ponad 6 proc. Udział Hiszpanii w polskim eksporcie wyniósł 2,5 proc., ale jej znaczenie dla polskich firm szybko rośnie. Rok wcześniej udział ten wynosił 2,1 proc.