- Docelowo chcemy pokryć siecią awizomatów całą Polskę, gdyż awizomat to przede wszystkim wygoda, całodobowy dostęp i szybkość odbioru przesyłki. Nie trzeba już stać na poczcie by odebrać przesyłkę - mówi Witold Szczurek, prezes PGP. Jak podkreśla, niestety polskie przepisy uniemożliwiają, aby w awizomacie odebrać przesyłkę sądową. - Będziemy zachęcać ustawodawcę, aby umożliwili Polakom korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie usług pocztowych - dodaje Szczurek.
PGP umieszcza awizomaty w miejscach najwygodniejszych z punktu widzenia potencjalnego odbiorcy. Znajdują się one przy hipermarketach, na stacjach benzynowych lub całodobowych strzeżonych parkingach. Awizomaty są dofinansowywane z funduszy Unii Europejskiej, Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego.
Aby skorzystać z awizomatu wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej PGP i poczekać na umowę, którą kurier nam dostarczy. Po podpisaniu umowy, użytkownik otrzyma e-mail oraz list z dalszymi instrukcjami i naklejką Awizomatów, którą umieszczamy na własnej skrzynce pocztowej. Kolejnym krokiem jest wpisanie kodu aktywacyjnego z listu na stronie PGP, co aktywuje konto. PGP w lutym rozpoczęła w sądach w Białymstoku wdrażanie innej nowej usługi – Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru (EPO). Pod koniec czerwca natomiast EPO wystartowało w sądach w Kielcach, a na początku lipca we wszystkich sądach w Krakowie. PGP deklaruje, że jest gotowa do wdrażania EPO w kolejnych miastach, gdzie kończy szkolenie pracowników i implementację sprzętu i oprogramowania.