W środę radni podjęli uchwałę o przeznaczeniu dla inwestorów 12 hektarów terenu położonych w bezpośredniej bliskości węzła autostradowego A4 i A18. Nowe grunty po włączeniu do strefy będą atrakcyjne ze względu na ulgi podatkowe. – Małe firmy mogą liczyć na ulgi w wysokości 45 proc. poniesionych na inwestycję kosztów, lub 45 proc. 2-letnich kosztów zatrudnienia. Dla średnich to 35, a dla dużych do 25 procent – poinformował Jacek Serdeczny z departamentu komunikacji WSSE.
Według pełnomocnika prezydenta Bolesławca d.s. inwestycji Tomasza Gabrysiaka, plan włączenia nowych gruntów do strefy powstał dzięki dużemu zainteresowaniu inwestorów. - Jeśli dojdzie do ich przyłączenia do WSSE, zostaną przekazane firmom logistycznym i świadczącym usługi związane ze składowaniem.
Gmina Bolesławiec jest jedną z 44 lokalizacji WSSE, zajmuje około 70 hektarów, z czego na zagospodarowanie czeka jeszcze około 50 hektarów. Jednak wiele firm dokonało już wstępnych rezerwacji terenów. Do tej pory na rozpoczęcie działalności w tym powiecie zdecydowało się 7 firm, przede wszystkim z branży samochodowej. Są wśród nich: Kregger, SRG Global Bolesławiec i Hoerbiger Automotive, którego założycielem był Hanns Hoerbiger – wynalazca znany z opatentowania w 1885 roku pierwszego samoczynnego zaworu.
Zainteresowanie bolesławieckimi terenami wzrosło w ciągu ostatniego półrocza, rekordowego z racji liczby wydanych przez WSSE zezwoleń na prowadzenie działalności w specjalnej strefie. Spośród 65 przedsiębiorstw, aż dwa zdecydowały się na inwestycje w tym rejonie. Wałbrzyska strefa w prestiżowym rankingu „fDi Magazine" zajmuje 4 miejsce w Europie i 22 na świecie.