To największa z misji gospodarczych, jakie do tej pory organizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych i najważniejsza ze wszystkich misji gospodarczych w tym roku.
W USA prezentowane będą osiągnięcia polskich firm m.in. w biomedycynie, sektorze finansowym i na rynku kapitałowym, w sektorze IT i ICT oraz w energetyce i czystych technologiach. – Chcielibyśmy mocniej niż do tej pory budować wizerunek Polski jako kraju, gdzie innowacje już są stosowane – powiedziała „Rzeczpospolitej" wiceminister Katarzyna Kacperczyk. Podczas PATI odbędzie się także pierwsze posiedzenie Polsko-Amerykańskiej Rady ds. Innowacji, powołanej podczas czerwcowej wizyty w Polsce prezydenta Baracka Obamy.
W czasie misji odbędą się konferencje i spotkania na amerykańskich uczelniach University of California Berkeley i Stanford University. Zaplanowano także wizyty w 25 znanych amerykańskich firmach (m.in. Boeing, CBS Studio, Ebay, Oracle), których przedstawiciele poprowadzą dla polskich przedsiębiorców szkolenia.
W wyjeździe biorą także udział przedstawiciele ministerstw: Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Gospodarki, Środowiska, ponadto Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Urzędu Patentowego. Po stronie amerykańskiej w wydarzeniu wezmą udział także przedstawiciele administracji, w tym władze San Francisco i Los Angeles, a także przedstawiciele Departamentu Stanu i Departamentu Handlu.
Na cel misji mającej promować polskie innowacje nieprzypadkowo wybrano Los Angeles. To miasto od lat stanowi światowe centrum biznesu, technologii i innowacyjności. Jest również najszybciej rozwijającym się regionem pod względem liczby startup'ów technologicznych. Sektor wysokich technologii dawał w 2013 roku zatrudnienie ponad 368 tysiącom pracowników, będąc pod tym względem największym w USA.