Reklama
Rozwiń

Świątkowska: ?Cyberatak ostrzeżeniem dla infrastruktury krytycznej

Niedzielny cyberatak przeprowadzony na Polskie Linie Lotnicze LOT dowodzi, że zagrożenie dla najważniejszych systemów, usług, instalacji i obiektów w państwie, płynące z cyberprzestrzeni, musi zostać potraktowane poważnie. Właściciele, operatorzy infrastruktury krytycznej i w końcu podmioty publiczne odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa, niezwłocznie muszą podjąć niezbędne kroki – ostrzega Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki ds. cyberbezpieczeństwa, dyrektor programowy Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC.

Publikacja: 22.06.2015 11:10

Cyberatak skierowany na transport lotniczy przy użyciu komputerów może mieć katastrofalne skutki. W dodatku – jak podkreśla ekspert – jego przeprowadzenie w porównaniu z konwencjonalnymi metodami jest dużo łatwiejsze, bo dokonanie ataku wymaga mniejszych kosztów finansowych, jest obarczone mniejszym ryzykiem dla samego atakującego, który nie musi angażować się fizycznie, może także zachować anonimowość unikając odpowiedzialności. Jak tłumaczy, zagrożenie dla infrastruktury krytycznej, w tym transportu lotniczego, może płynąć z wielu kierunków – ze strony aktorów państwowych (motywacja polityczna), ze strony przestępców (szantaż i chęć osiągnięcia zysków finansowych), czy też ze strony terrorystów, którzy zamiast wnoszenia bomb na pokład mogą zakłócić lot samolotu doprowadzając do jego katastrofy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI