Stawka jest bowiem wysoka. Oczekuje się, że podczas konferencji (COP21) zostanie podpisane wiążące porozumienie o globalnym zasięgu, które będzie promować gospodarkę niskoemisyjną, sprzyjającą ochronie klimatu.
Dotąd promotorem stawiania ambitnych celów w tym zakresie była Unia Europejska. Teraz podobnych deklaracji oczekuje się od największych emitentów cieplarnianych, takich jak Chiny, Stany Zjednoczone, Indie, Rosja czy Brazylia.
Nawiązując do tego międzynarodowego wydarzenia, francuska firma Areva zaprosiła młodych adeptów sztuki dziennikarskiej do udziału w konkursie pod hasłem „Dbajmy o Ziemię, chrońmy klimat. Różne źródła energii niskoemisyjnej w przededniu konferencji klimatycznej COP21". Jego celem jest zainteresowanie opinii publicznej czystym technologiami wytwarzania energii w Polsce, a także przeobrażeniami gospodarki i sektora energetycznego w kierunku niskoemisyjnym.
– Choć temat ochrony klimatu jest dziś wszechobecny, to jednak wciąż odczuwamy niedosyt informacji na temat tego, w jaki sposób produkować energię, by nie szkodzić naszemu otoczeniu – tłumaczy ideę konkursu Jean-André Barbosa, dyrektor Arevy.
Ma to być także promocja młodych talentów dziennikarskich (uczestnicy nie mogą mieć więcej niż 30 lat) zainteresowanych branżą energetyczną i perspektywami tego sektora gospodarki. Laureaci pojawią się jako autorzy tekstów na łamach dziennika „Rzeczpospolita", który jest patronem medialnym projektu. Konkurs objął swoim patronatem Marcin Korolec, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej i sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Partnerami Arevy są zaś Ambasada Francji w Polsce, CEA oraz EDF.