Znamy już laureatów tegorocznej 16 edycji rankingu najszybciej rozwijających się fi m innowacyjnych w obszarze technologii w regionie. Zestawienie, podobnie jak przed rokiem, zdominowały firmy z sektora oprogramowania. W 2015 stanowią one niemal dwie trzecie wszystkich nagrodzonych spółek w głównej kategorii. Na kolejnych miejscach pod względem liczebności znaleźli się reprezentanci mediów i e-commerce.
Warto przyjrzeć się strukturze geograficznej tegorocznego rankingu. Podobnie jak w poprzednich latach Polska nadal jest najliczniej reprezentowanym krajem – jednak widać, że nasza dominacja słabnie, a coraz mocniej swoją obecność zaznaczają inne państwa. W kategorii głównej 12 na 50 firm pochodzi z Polski. Przed rokiem było ich o 5 więcej. Pozycja wicelidera w tym roku przypadła Rumunii, która przed rokiem z sześcioma firmami była jedno oczko niżej. W tegorocznym rankingu aż dziesięć podmiotów pochodziło właśnie z tego kraju. Z kolei na trzecim miejscu znalazła się Chorwacja z ośmioma firmami. Mocno spadły Węgry – przed rokiem były wiceliderem zestawienia, a w tegorocznej edycji z czterema firmami znalazły się dopiero na piątej pozycji. Zostały wyprzedzone przez Czechy i Słowację, które to kraje w głównej kategorii mają po pięć firm.
Zmiana lidera
Zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50" została czeska spółka Simplity, działająca w branży IT. Powstała w 2010 r. i może pochwalić się imponującą dynamiką wzrostu przychodów, wynoszącą 1971 proc. Rok temu nie było jej w zestawieniu głównym ale była obecna w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy".
„Łącznie w głównej kategorii edycji 2015 pojawiło się 38 nowych podmiotów, trzy awansowały, a osiem spadło. Drugie miejsce przypadło innemu debiutantowi – polskiej firmie SkyCash Poland, której sprzedaż w analizowanym okresie wzrosła o 1665 proc. Działa ona na rynku płatności bezgotówkowych. Opracowany przez nią system zawiera wiele innowacyjnych rozwiązań z zakresu IT" – powiedział Adam Chróścielewski, Partner w Deloitte, Lider programu w Europie Środkowej.
Na podium tegorocznego zestawienia znalazł się jeszcze ubiegłoroczny lider – czyli węgierski Szallas.hu z 1209-proc. dynamiką.